آیا عطر و ادکلن جنسیت داره؟

وقتی کسی  علاقه به عطر و ادکلن  داره و تمایل داره عطرهای متعددی داشته باشه اینکه  بخاطر بوی بعضی عطرهاش نظرهای منفی و تو ذوق زننده ای دریافت کنه موضوعی ناخوشایند هست ! احتمالا بارها برای همۀ ما پیش امده ادکلن  و عطری که عاشقش بودیم، یا عطری که اولین بار  زدیم یا خودمان هم در موردش شک داشتیم و منتظر تعریف و اطرافیان  بودیم که نظرمون قطعی بشه، موجب عدم رضایت اطرافیان قرار گرفته. مثلا “بوی سوسک کش میده”، “اوف این دیگه چیه، خیلی تنده”، … و از این سری توصیفات منفی که دل هر عطربازی رو میشکنه !

این کامنت ها از سوی  افرادی میرسه که دانش کافی در مورد عطر و قدرت توصیف حسشون رو ندارند، بنابراین برای وصف خود  از حسها و دانسته های دیگه کلمه قرض میکنند.  به این ترتیب یک فاصله بین  عطر بازها و مردم عادی وجود داره. ! چرا که کنجکاوی و اشتیاق ما به کشف دنیای اطراف خود  از راه بو ، چندین پله ما رو از اونها جلوتر میبرد. یادمان باشد که خیلی از مردم تحمل عطر و ادکلن و بو های مختلف یا تند یا شیرین را ندارند در حالی که درک و تمایل ما از رایحه خیلی از بوهای بد را برای ما فقط جالب و قابل تحمل میکند.  با رونق و قدرت گرفتن بازار عطرهای نیش که در مقایسه با عطرهای متداول (دیزاینر) که معمولا بوهایی خاص و متفاوت دارند این فاصله بیشتر هم شده!

هر چند  که چه عطرباز حرفه ای باشید و  چه کسی که فقط عطر میزنه و درگیر ماجرا نیست، بار منفی این نظرات  کم نیستند.  البته این به جنسیت و روحیۀ اشخاص هم بستگی دارد. آقایان  معمولا به اندازۀ خانم ها از این بازخوردهای منفی دلخور نمیشوند. نهایت دو تا شوخی میکنن و دو تا کامنت مجلسی  و موضوع رو به خوشی میبندند میره پی کارش. در مقابل بعضی خانم ها روحیه حساسی دارن و خیلی زود تخریب میشن حتی اگه بروی خودشون نیارن . یکی از سنگین ترین نظرات در مورد عطر و ادکلن  خانها هم عبارت “عطر پیرزنی” هست .  البته با احترام به تمام  پدر و مادر بزرگهای دوست داشتنی. حساس بودن برخی خانم ها روی زیبایی و سنشان به این موضوع حسابی دامن میزنه  و این در حالیه که یک مرد با سن کمتراز  سی سال ممکنه حتی بدش هم نیاد که از عطر قدیمی بزنه. اصطلاح “عطر پیرزنی” خودش یه عبارت تعریف نشده است که بطور معمول  به عطرهایی با دوز بالای نُتهای خزه ای، پودری و الدهیدی گفته میشود  زیرا  که این عطرها مُدهای چند دهۀ پیش بودن که از سالهای  حدود هشتاد میلادی به اینطرف تحویل گرفته نشدن؛ مثل شنل ۵  . اما چیزی که در واقع  موجب تضعیف روحیۀ  این خانمها میشود و باعث میشه  که دیگه اینطور عطرها رو نزنن فقط  قدیمی بودن این عطرها نیست بلکه هر چیزی که در مرتبط  با کهن سالی باشه متذکر کاهش هورمونها و نیروی جنسی خاموش شده ، پوست چروکیده، زیبایی از دست رفته ، زوال عقل و فکر،  بوی دارو و فقر بهداشت بخاطر فرسودگی و دردهای عضلات است.

در برابر این، آنچه که  آقایان را حسابی شاکی میکنه و باعث حس بد در مردان میشود ، نظرات در مورد تضاد جنسیتی عطر  و ادکلن مردانه  است. معمولا مرد ایرانی بخاطر باوری که از کودکی  بهش تزریق فکری میشه به جنسیتش دو دستی چنگ میزنه که مبادا با زنان همتراز یا مقایسه بشه. چرا که  احتمالا مرتبا در  گوشش خوندن که پسرها  قوی و  دخترا پنیرن دست بزنی میمیرن!  یا پسر نباید با دختر بازی کنه، یا  پسر عروسک بازی نمیکنه، یا رنگ صورتی  دخترونه است،  یا مرد  گریه نمیکنه! و از این قبیل باورها که دیگه شرح ندیم بهتره. حالا تصور کنین به یک آقای چهارشونۀ سبیل کلفت سینه پشمالو که صداش هم مثل سبیلش کلفته  بگین این عطر که زدی زنانه هست! در  بازار عطر و ادکلنهای  برندهای متداول  یا (دیزاینرها) هم از همین موضوع  بهره برداری میکنن . تاکید روی جنسیت مثل For Her، Homme و از این قبیل عناوین خیال مشتری رو از این بابت که عطرش جنسیتش رو نشون میده راحت میکنه.