انتخاب عطر رایحه های  شرقی

در میان عطرهای مختلف گروه بویایی رایحه های شرقی یا Oriental میباشند ( ادویه ای) جایگاه بخصوصی دارد و
این گروه بویایی در کشورهای   اروپایی  و آمریکا بسیار طرفدار دارد ، دلیل آن هم به کار بردن ترکیب ادویه ها در این عطرهاست که تا حدی باعث می شوداین گروه عطرها جزء رایحه های جذاب محسوب شوند .

اول با یک تعریف کلی شروع می کنیم و موادی که در ساخت این دسته از رایحه ها به کار میرود رابرای شما  توضیح می دهیم بعد به سراغ مثال و نحوه تشخیص این رایحه ها میرویم .

 رایحه شرقی ( Oriental ) :
یکی از مواد اصلی  که در رایحه های شرقی به کار می رود ، عنبر سائل از ویژگی های اصلی این ماده رایحه ی شیرین ، با بویی از خاک و پودراست . عطرهای این دسته گرم و بسیار مردانه و قوی هستند و غالباً از مواد سکر آور و پرقوتی مثل مشک ، وانیل ، صمغ و چوب های نامتعارف تشکیل شده اند . این مواد با گل ها و ادویه های نامتعارف ترکیب می شوند و بر همین اساس به چندین زیر گروه با سبک بوهای مختلف تقسیم می شوند، که در این پست فقط ، زیر گروه های مردانه رو توضیح می دهیم .

با بو کردن عطرهایی که در مثال آوردم میتوانید نوع رایحه ی این عطرها رو به خوبی متوجه شوید و به راحتی عطرهای این دسته رو شناسایی کنید .

– شرقی – وانیل ( زنانه )
– شرقی – گل ( زنانه )

– شرقی – فوژه ( مردانه ) : این دسته از عطرها را وقتی استشمام می کنید رایحه ای تند پودری ، مردانه ، بسیار با کلاس و رسمی و تا حدی کلاسیک دارند و بوی خاک می دهند ( این رایحه ی خاک که بسیار قوی و خوشبو است که  در عطر بیژن کاملاً مشهود است . این عطر حقیقتاً شاهکار هنر عطرسازی است) و بعضی هم کاملاً مثل طعم دارو ، تلخ هستند . عطر Bijan قدیمی در این دسته هستند .

–  رایحه شرقی – چوبی ( مردانه ) : این رایحه ها بر خلاف دسته قبل که اصلاً شیرین نیستن ، حالتی تلخ و شیرین دارن و در عین حال گرم و عمیق و سنگین هستن ، در بعضی از مدل ها علی رغم شیرین بودن بوی پودری تندی هم از اونها استشمام می شه . دانهیل ( قهواه ای ) در این زیر گروه قرار می گیره .

– شرقی – تند ( زنانه و مردانه ) : در عطرهای این دسته هم مثل زیرگروه های قبلی ، هل ، زنجفیل ، دارچین ، جوز به کار می ره فقط با مقدار بیشتر و شدیدتری . رایحه ی اونها بسیار تند و تیز و گرم و بسیار پودری ست .