صفحه نخست » اولین ادکلن دنیا

اولین ادکلن دنیا

 ۴۷۱۱  نام اولین ادکلن

کهن ترین کارخانه عطرسازی مدتی پیش جشن تولد ۳۰۰سالگیش را برگذار کرد. ممکن است خیلی ها تصور کنند این کارخانه باید درشهر پاریس یا میلان باشد، اما حقیقت این است که این کارخانه ی فامیلی در شهر کلن آلمان تاسیس شد. روز سیزدهم ژوئیه سال ۱۷۰۹ میلادی یعنی بیش از ۳۰۰ سال پیش، برادران فارینا شروع به تجارت کالاهای لوکس کردند. مهم ترین کالایی که آنها می فروختند، عطری بود که خودشان از  رایحه مرکبات ساخته  بودند. 

در این سال عطار ایتالیایی جووانی ماریا فارینا به برادرش می نویسد: «من عطری یافته ام که مرا بیاد صبحی بهاری در ایتالیا می اندازد. عطری مانند عطر نرگس کوهی پس از  بارش باران. این عطر روح مرا تازه و زنده می کند.» فارینا مدت ها بود که در شهر کلن  المان زندگی می کرد. او به همین خاطر این عطر را به اسم وطن جدید خود می نامد: «Eau de Cologne» یعنی «آب شهر کلن».

طی تاریخ ۳۰۰ساله ادکلن، تنها ۳۰ نفر هستند که نسخه مخفی یا در واقع نسخه اصلی این عطر را می شناسند. یکی از آنها پیرو  رو جووانی، یوهان ماریا فارینا بود. وی امروز مدیر عامل این کارخانه است. او می گوید: «مهم این است که اصل ادکلن همیشه یک بو داشته باشد. همان طور که  البرت اینیشتین برای بدست آوردن معادلات عام وخاص چندین ثابت به آن اضافه کرد تا معادله با یافته های های زمان خودش متناسب باشد ، همین کار را هم ما با ادکلن انجام می دهیم. اگر رایحه ای  از گیاهان ما بوی دیگری داشته باشد، ما با مخلوط کردن محصولاتی دیگر آن بوی خاص را به تولید می کنیم».

ادکلن فرینا پس از آن به دور دنیا فرستاده شد. تنها افراد ثروتمند بودند که قدرت خرید این عطر را داشتند. یکی از شیشه های  کوچک باریک و سبزرنگ این عطر به اندازه درآمد هفتگی یک استادکار ارزش یافت. به پول امروز قیمت آن بیش از هزار یورو است. البته این برای مشتریان ادکلن فرقی نمی کرد. کلمنس آوگوست سراسقف شهر کلن و صاحب کار کاخ های زیادی در منطقه کلن و بن، هر ماه به خود ادکلن می زد. نه تنها امیرو پرنس های اهل هنر از این عطر استفاده می کردند، بلکه ناپلئون بناپارت نیز قدر «آب کلن» را می دانست و روزی یک شیشه از آن را مصرف می کرد.

موفقیت باعث تقلید می شود

۱۰۰ سال پس از کشف فارینا، بازرگانی از شهر کلن به نام ویلیهلم مولنز نیز عطری از مرکبات ساخت. او شماره پلاک در خانه خود، ۴۷۱۱، را به عنوان اسم روی این عطر نهاد. محصولی  معطرمشهور در کل دنیا، ولی بدل،در شرکت فارینا که ۳۰۰ سا ل است در شهر قدیمی کلن وجود دارد، میتوان ادکلن اصل را خریداری نمود.

همچنین در موزه ای که در همان ساختمان وجود دارد، میهمانان می توانند مطالب زیادی در مورد ادکلن بیاموزند. مثلاً اینکه خالق ادکلن ، یعنی جووانی ماریا فارینا پدر تعمیدی ژان باپتیست گرنویی عطار نابغه در کتاب رایحه پاتریک زوس کیند بوده است. زوس کیند برای تحقیقات راجع به کتابش نزد فارینا رفته بود.

امروزه می توان ادکلن اصل را چه در شیشه تاریخی اش و چه در شیشه مدرن خریداری کرد. نشان دهنده اصل بودن این عطر نقش لاله یی سرخ رنگ و نام یوهان ماریا فرینا بروی شیشه آن است.

By |۱۳۹۶-۷-۲۹ ۱۰:۳۵:۵۶ +۰۳:۳۰مهر ۲۹ام, ۱۳۹۶|دسته‌بندی نشده|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

عطر و ادکلن