کتیبه ای مربوط  به زمان مصر باستان که مراسم عصاره گیری عطر گل سوسن را نشان می دهد .

واژه عطر ( Perfume ) از اصطلاح لاتین ” Perfumum ” به معنی” میان مه ” مشتق شده است .

فرایند تولید عطر  در تمدن های کهن بین النهرین و مصر آغاز گردید  و پس از آن در رم و ایران کامل تر شد ، با وجود این پیشرفت ها  ساخت عطر سنتی کشور هند , که بیشتر رایحه هایش بر پایه  بخور بود , هم چنان ادامه داشت .

 یکی از قدیمی ترین عصاره گیری از گل سرخ در کتیبه ای هندی ثبت شده و در کتیبه ای دیگر  نام Harshacharita – که متعلق به قرن هفتم پس از میلاد میباشد  نیز به استفاده از رایحه ی عود اشاره شده است.

به نظر میرسد ، بانوی عطر ساز به نام Tapputi که در لوحی با خط میخی مربوط به هزاره  ۲ پیش از میلاد ، کشف شده در منطقه بین النهرین به نامش اشاره شده ، احتمالا اولین شیمیدان ثبت شده ی جهان باشد.

به تازگی در جزیره  قبرس  باستان شناسان بیش ازشصت شیشه  عطر در یک عطارسازی  قدیمی مربوط به چهارهزار  سال پیش کشف کرده اند که ظاهرا  از قدیمی ترین عطرهای جهان میباشد.

الکیندی – شیمیدان عرب – در قرن ۹ کتابی
به نام ” اصول  عطر و عصاره گیری” نوشته  که شامل بیش از صد دستورالعمل ساخت روغن  و مایعات معطر ، مرهم ها و جایگزین داروهای گران قیمت و همچنین ۱۰۷ روش برای ساخت عطر می باشد.

پزشک  مشهور ایرانی ،ابوعلی سینا، اولین بار فرآیند استخراج عصاره از گل ها به وسیله  تقطیر را که امروزه رایج ترین روش ساخت  عطر است انجام داد. او نخست این روش را روی گل سرخ انجام داد که عملا به تولید گلاب منجر شد. قبل از این کشف بزرگ عطرهای مایع ، مخلوطی از روغن ها ، پودر گلها و گیاهان خشک شده بود.

هردو شیوه عصاره گیری  ، تاثیر قابل توجهی در صنعت عطرسازی و پیشرفت  علمی غرب به خصوص در علم شیمی داشت.

دانش عطرسازی در قرن چهاردهم با گسترش اسلام به اروپا راه یافت نهایتا در سال ۱۳۷۰ میلادی یک مجارستانی ، نخستین عطر مدرن را با روغن های محلول در الکل به فرمان ملکه الیزابت این کشور تولید کرد که در اروپا با عنوان Hungary Water شهرت یافت.

صنعت تولید عطر در دوران رنسانس جهش قابل توجهی داشت البته در آن زمان عطرها بیشتر برای قشر ثروتمند جامعه  ساخته میشد و از قرن ۱۶ میلادی ، فرانسه به قلب عطر و ادکلن اروپا تبدیل شد و کاشت گلهای متنوع برای اسانس در این کشور رونق گرفت .

حدودا از قرن ۱۸ کارخانه های صنعتی تولید عطر و ادکلن در منطقه  Grasse فرانسه شروع به فعالیت کردند.