صفحه نخست » تاریخچه عطر I
تاریخچه عطر I۱۳۹۵-۱۲-۲۴ ۰۹:۵۴:۳۶ +۰۳:۳۰
 

کتیبه ای متعلق به مصر باستان که مراسم آماده سازی عطر گل سوسن را نشان می دهد

واژه ی عطر ( perfume ) از اصطلاح لاتین ” perfumum ” به معنای “درمیان دود” مشتق شده است.

صنعت عطر سازی در تمدن های کهن بین النهرین و مصر آغاز شد و بعد ها در رم و ایران تکامل یافت، با وجود این پیشرفت ها عطرسازی سنتی هندوستان – که بیشتر رایحه هایش بر اساس بخور بود – همچنان ادامه داشت.

قدیمی ترین عصاره گیری از گل سرخ در کتیبه ای هندی ثبت شده و در کتیبه ای دیگر به نام Harshacharita  – که مربوط به قرن هفتم بعد از میلاد می باشد –  نیز به استفاده از رایحه ی عود اشاره شده است. به نظر می رسد،  زنی عطر ساز به نام  Tapputi  که در لوحی با خط میخی مربوط به هزاره ی دوم قبل از میلاد، مکشوفه در منطقه بین النهرین به نامش اشاره شده اولین شیمیدان ثبت شده ی جهان باشد.

تقریبا از قرن هجدهم کارخانه های صنعتی تولید عطر و ادکلن در منطقه ی Grasse فرانسه شروع به فعالیت کردند.

اخیرا در جزیره ی قبرس، باستان شناسان حداقل ۶۰ شیشه ی عطر در یک عطاری قدیمی – مربوط به ۴۰۰۰ سال پیش-  کشف کرده اند که ظاهرا قدیمی ترین عطرهای جهان می باشند.

الکیندی – شیمیدان عرب – در قرن نهم کتابی به نام ” اصول شیمیایی عطر و عصاره گیری” نوشته است که شامل بیش از ۱۰۰ دستورالعمل ساخت روغن ها و مایعات معطر ، مرهم ها و جایگزین داروهای گران قیمت و همچنین ۱۰۷ روش برای ساخت عطر می باشد.

پزشک و شیمیدان حاذق ایرانی، ابوعلی سینا، نخستین بار فرآیند استخراج عصاره از گل ها به وسیله ی تقطیر را که امروزه رایج ترین روش عطرسازی است انجام داد. او ابتدا این روش را روی گل سرخ پیاده کرد که عملا به تولید گلاب منجر شد. قبل از این کشف بزرگ عطرهای مایع، مخلوطی از روغن ها، پودر گلها و گیاهان خشک شده بودند.

هر دو روش فوق، تاثیر قابل توجهی در صنعت عطرسازی و پیشرفت های علمی غرب به خصوص در علم شیمی داشت.

دانش عطرسازی در قرن چهاردهم با گسترش اسلام به اروپا راه یافت و نهایتا در سال ۱۳۷۰ میلادی یک مجارستانی، نخستین عطر مدرن را با روغن های محلول در الکل به فرمان ملکه الیزابت این کشور تولید کرد که در اروپا با عنوان  Hungary Water شهرت یافت.

هنر عطرسازی در دوره ی رنسانس پیشرفت چشمگیری داشت البته در ابتدا عطرها در اقشار مرفه مورد استفاده قرار می گرفت و از قرن شانزدهم، فرانسه به قلب عطر و ادکلن اروپا تبدیل شد و کاشت گلهای متنوع برای اسانس در این کشور رونق گرفت .

عطر و ادکلن

This website uses cookies and third party services. Ok