صفحه نخست » تجربه عطر اصل

تجربه عطر اصل

 تجربه عطر اصل

لوتوس عود

وقتی صحبت از عطر میشود منظور روغن پایه و اساسی تشکیل دهنده یک ترکیب معطر است که  با دو روش

طبیعی :  فرایند استخراج روغن به روش تقطیر، استخراج با حلال، استخراج سیال، استخراج اتانول و روش پولکی صورت میپذیرد.

و روش مصنوعی: که از طریق تولید ترکیبات آلی بدست می آید ، امروزه اکثر کمپانیهای تولید عطر روش مصنوعی را به دلیل سهل الوصول تر و مقرون به صرفه بودن ترجیح میدهند.

روغن عطر در حقیقت همان عطر رقیق نشده میباشد که قوام و ماندگاری بسیار بالایی دارد، به همین دلیل است که به آنها روغن های  اساسی عطر ( روغن حامل ، روغن پایه ) گفته می شود.

این روغن ها، به دلیل غلظت بالایی که از نظر بویایی دارند در تولید و ساخت عطر به مقدار کمی مورد استفاده قرار می گیرند. به طور مثال در (Eau de perfume )  غلظتی مابین ۷ الی ۱۵% دارند.

این عطرها صرفا توسط خود کمپانی سازنده و با قیمت بالاتر در سایزهای کوچکتر عرضه میشوند، به عنوان مثال

PERFUME CHANEL NO.5 (L) 7.5 MIL  با قیمت ۳۴۸۰۰۰ تومان به فروش میرسد.

تاریخچه ساخت روغنهای اساسی که در تولید عطر کاربرد دارد، قدمتی صد ساله دارد که این سنت از پدر به پسر منقل شده و نیاز به سالها سخت کوشی و کار آموزی دارد.

عطر با اصطلاحی به نام اسانس ( که به تازگی رواج یافته ) کاملا متفاوت است.

شاید شما هم با فروشندگان اسانس که روز به روز بر شمارشان افزوده می شود روبه رو شده باشید. اگر جزو خریداران نیستید، احتمال دارد حرف های ضد و نقیضی درباره کیفیت، قیمت و ضررهای احتمالی استفاده از این اسانس ها شنیده باشید.

به راستی این فرآورده ها تا چه حد با استانداردهای روز هماهنگی دارند؟ و تا چه حد می توان به آنها اعتماد کرد؟

تفاوت عطر با اسانس بدین معنا است که اسانس بخش پارافینی عطر می باشد.

روغنهای اساسی از روغن خالص گیاه  استخراج می شود، در صورتی که  اسانس فاقد پختگی و تعادل  هنرمندانه مخلوط عطر میباشد. شاید نیاز به گفتن نباشد که دنیای عطرها بسیار متفاوت تر از اسانس ها میباشد چرا که اسانس در تقلید از رایحه های مختلف و با استفاده از مواد شیمیایی ساخته  می شوند و با قیمت گرمی ۳۰۰ تا ۷۰۰ تومان به فروش میرسد .

در حال حاضر بیش از ۲۰۰ شرکت در جهان به تولید اسانس می پردازند. و در قوطی های یک، پنج و ۲۵ کیلویی به کشورهای دیگر صادر می شوند. کمپانیهایی از قبیل :

لوزی سوئیس

SFA فرانسه

جنیون آلمان

آرجویل فرانسه

شارابوت فرانسه

ایبرشم

و…….

با توجه  به تنوع رایحه های مشابه با عطرهای اصلی ، نحوه ارائه و چگونگی ساختار اسانس ها در مقایسه با عطرهای خارجی به گونه ای است که شرکت های تولید کننده اسانس، رایحه های مشابه با عطرهای اصلی را ارائه می کنند. به عنوان مثال خریداران، عطر «کولینا» را با رایحه «کول واژ» می خرند. شرکت تولید کننده اجازه ندارد از نام عطرهای اصلی استفاده کند و در واقع زمانی که اسانس ها وارد می شوند، دارای فهرست و شماره بندی هستند. در مقابل این شماره ها نام اصلی عطری که رایحه از آن گرفته شده نوشته شده است. این رایحه در ظاهر مشابه بوی عطر است ولی عنوان آن می تواند متفاوت یا مشابه باشد.

در اینجا لازم است مقایسه اسانس را با اشانتیون اشتباه دانست و خاطرنشان ساخت اسانس ها نامی مشابه با عطر اصلی دارند ولی اشانتیون، نمونه کوچک عطر اصلی است و قرار نیست اسانس، اشانتیون عطر مربوطه باشد.

یکی دیگر از مشکلات اسانسها رنگ آنهاست که به نوبه خود مضر و خطر آفرین است چون اسانس ها در کارخانه های گوناگون تولید می شوند، مواد اولیه آنها نیز با یکدیگر فرق می کند. یک اسانس می تواند با رنگ های متفاوت ارائه شود، برای نمونه برخی از مشتریان اسانس، کول واتر را با رنگ آبی می شناسند و ممکن است کمپانی دیگری این محصول را با رنگ قرمز عرضه کند.

و اما بزرگترین معضل اسانسها دسترسی مستقیم فروشندگان به محلول و دخل و تصرف احتمالی است، تقلب های برخی از فروشندگان که برای افزایش حجم اسانس و رقیق کردن آن، «پروپلین گلیکون» به اسانس می افزایند و برای جلب مشتری نام های دلخواه روی اسانس ها می گذارند مانند اسانس الهام بخش یا عناوین مشابه.

چندی پیش نیز اخباری مبنی بر حساسیت و آلرژی زایی اسانس ها از سوی وزارت بهداشت منتشر شده بود.

از دیگر مواردی که باعث مردد شدن مشتریان این اسانس ها می شود نبود اتحادیه صنفی مربوطه میباشد.

بسیار اسفبار است که در کشورهای آسیایی، اسانس جایگزینی برای عطر قرار گرفته. علت اصلی این امر نیز، قیمت ارزان اسانس در مقایسه با عطر است، در واقع دلیل اصلی ساخت اسانس ها نیر همین بوده است.

با شباهتی که اسانسها در کپی برداری از عطرها دارند، تنها بینی های پرورش یافته می توانند ظرافت و اختلاف این دو را از هم تشخیص دهند.

جهت خرید انواع عطر و ادکلن اورجینال به فروشگاه اینترنتی عطریوم مراجعه فرمایید:

https://www.atrume.com

آدرس فروشگاه : تهران – میدان ولیعصر (عج)

مرکز خرید کیش واحد ۲۴ فروشگاه عطریوم

تلفن : ۸۸۹۰۵۲۶۵

خرید و پیگیری و مشاوره

تلفن : ۴۴۰۴۱۵۳١

٠٩٣٠٢٨۶۶٩٣٣

By |۱۳۹۶-۱-۱۶ ۰۴:۲۴:۱۴ +۰۴:۳۰اسفند ۲۹ام, ۱۳۹۵|دسته‌بندی نشده|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

عطر و ادکلن