تنوع عطر و ادکلن 

آیا تا کنون فکر کردید که کلمه انیمالیک یا حیوانی که در  صنعت عطر زیاد بکار میره چیست  و به چه هویتی از عطر اشاره دارد؟ این واژه لیست خیلی بلند بالایی از عطر و ادکلن ها  را با خود همراه  داره که به اجبار باید تقسیم بندی کنیم ولی پیشاپیش یادآوری کنیم که واژۀ انیمالیک هر چه  با دید حرفه ای تر بهش نگاه کنیم به مقوله ای گسسته با تعاریف مبهم تغییر میکند  که نه فقط دسته بندی آن را  بسیار سخت  بلکه افسانه سازی هم در موردش زیاد میشه. مثلا اینکه در برخی عطر و ادکلن ها از فرومون استفاده میکنند…!

آنچه که به عنوان عطر های حیوانی میشناسیم دو دوستۀ کلی شامل میشوند : یا نشان دهندۀ وجود عطر های حیوانی مانند مشک و سیوت و کاستوریوم در عطر هستند، یا عناصری غیر حیوانی حسی حیوانی را القا میکنند ؛ مانند چوب عود ، زیره سبز، لابدانوم، عسل، موم عسل، مریم گلی   و یا دوز بالای گل مریم . البته از انجایی که موضوع مقاله ی ما منشأ حیوانی این نُتها ست دستۀ دوم که از حیوانات بدست میاد رو  میذاریم کنار تا بعدا بهشون بپردازیم.

امروزه وجود  نُتهای انیمالیک در عطر بیشتر یک فانتزی است تا  واقعیت  ، چرا که شرکت های بزرگ عطرسازی و رایحه سازی یا به دلایل اخلاقی برای حفظ حیوانات، یا بخاطر قیمت گزاف نُتهای حیوانی طبیعی، و یا بخاطر مقررات سرسختگیرانه علیه استفاده ازمنابع طبیعی در عطر و ادکلن ها اجتناب میشود و طبق معمول جایگزینهای سنتتیک را بکار میگیرند. اما هر چی باشه مواد سنتتیک جایگزین هم با استناد به همان مواد طبیعی ساخته میشوند.

عطر و ادکلن هایی که مواد حیوانی در آن بکار رفته خود به دو دسته تقسیم میشوند. اول شامل موادی است که مستقیما از خود حیوان بدست می آید و برای بدست آوردن آن معمولا حیوان یا کشته میشه یا متحمل شکنجه های بیرحمانه ای میشود. مشک آهو و مشک سمور آبی پس از سلاخی آنها بدست می آید و مشک سیوت با زندانی کردن گربۀ سیوت در قفسی بسیار کوچک بدست میاد . دستۀ دوم نُتهایی هستند که بدون آزار حیوان بدست می آیند مثلا نهنگ عنبر یا سنگ آفریقایی یا هماننُتی که از ادرار خشک شدۀ هایرَکس بدست میاد، یا چویا ناک  که عصاره پوستۀ صدف یا موی بُزاست.

 

هایرکس Hyrax یا خرگوش آفریقایی

بغیر از مشک آهو که معمولا بصورت طبیعی استفاده نمیشود، بقیه این نُتهای طبیعی  از منابع محدود و کنترل شده به دست میاد و معمولا گرانقیمت  هستند. با توجه به اینکه منشأ نُتهای حیوانی معمولا چندش آور و زننده هست اینکه چرا در عطرسازی استفاده میشوند خودش یک مسألۀ مهم است که چند وجه دارد.

لینک های مرتبط:

عطر اورجینال 

عطر و  ادکلن اصل

ضمانت اصالت و قیمت ادکلن