صفحه نخست »  جنسیت عطر و ادکلن  !!!

 جنسیت عطر و ادکلن  !!!

 جنسیت عطر و ادکلن  !!!

بعد از یه روز پر کار و شلوغ نشستیم پشت میز و قهوه سفارشش دادیم و گفتگوی تاریخی در باب عطر و ادکلن  رسید به لندن قرن ۱۶ و عصرملکه الیزابت یکم. این دوران در تاریخ کالاهای لوکس از جمله عطر نقطۀ عطف محسوب میشود و شاید   کمی مضحک چرا که زنان طبقه بالادست توی این دوران اجازه نداشتن زیاد آرایش کنن و یا عطر استفاده کنند که مبادا خیال رقابت با ملکۀ نه چندان زیبا و حسود به سرشون بزند. در مقابل این فرصت در کمال آزادی به مردها داده شده بود که هر چی دلشون میخواد رژ لب و رژ گونه و پودرهای آرایشی و عطر استفاده کنن !زیرا که سرکار خانم خوشش میومد اطرافش مردانی زیبا که مرتب به خودشون میرسن باشند! و البته آقایون  هم بدشون نمیومد  که برای دلربایی از ملکه قدرت و ثروت کمی ولخرجی کنن!

در آن زمان در  انگلستانِ دوران ویکتوریـَن قرن ۱۹  مردها رسم داشتند دستمال جیبی یا یقۀ کت هاشون را با عطر که معمولا از عطر گلها  بود حسابی آغشته کنن. (هنوزبعضی  اشخاص  قدیمی عطررو به پنبه یا دستمال میزنن میذارن تو جیب پیرهن یا لباسشون) این ژستی بود که اعیان رو غنی ترو باپرستیژاز آنچه بودند  جلوه میداد و یه طوری رقابت لوکس بودن و مرتبۀ اجتماعی رو بین طبقۀ بالا دست رقم میزد. مقصود استفاده از عطرهای فلورال خاص بود  وگرنه عطر رو خیلی ها میزدن.

اغلب عطرهای گران قیمت تا پیش از انقلاب سنتتیک در اواخر قرن ۱۹، بیس گلی محض داشتند و این خود نشانه ای از اشرافیت و ثروت بود و فرقی نمیکرد آقا استفاده میکند یا خانم. حال  چه شد و کجای تاریخ درجا زدیم و عطرها دسته بندی شدن !

این مقدمه برای این بود  که جایگاه  جنسیت در عطر به مُد، زمانه، فرهنگ، اقتصای بازار و چندین علل دیگه مربوطه اما به خودِ جنسیت ربط نداره! هر آنچه  دربارۀ جنسیت عطر میدونیم شاید یکسری پیشفرض هستند. مثلا نُتهای چوبی برای مردانه، عطرهای گلی هم برای زنان است. اما هنگامی میبینیم عطر بلک ارکید تام فورد یا عطر Old Spice (که در سال ۱۹۳۸ برای بانوان تولید شده) ظرف مدت کوتاهی نوعی مردانه میشوند به این نتیجه می رسیم که برنامه های بازاریابی چنین ایجاب میکرده!

 احتمالا تعیین جنسیت عطر، بر تصمیم خرید ما موثر است . به همین علت که هر عطری که از برندهای متداول  (دیزاینر) بیرون میاد با عناوینی که تاکید روی جنسیت دارند اسم گذاری میشوند، که یا مستقیم اشاره به جنسیت دارد (مثل  یا Homme یا For Man یا For Her) و یا  اشاره به جو غالب یک جنسیت میکند (مانند Dark Leather برای آقایون یا Bright Rose برای بانوان ). منهای این پیشفرض ها جنسیت عطر احتمالا برای بیشتر مردم حتی معنی نداشته باشد اما این سیاست بازاریابی باعث میشه ذهن ما موقع خرید زودتر و مطمئن تر انتخاب کنه. به این ترتیب  بدون این پیشفرض ها چیزی هم عوض نمیشه  شاید! مثلا:

یکی از عطرهاD&G Light Blue  عطری لیمویی، میوه ای و شکری و تابستونی که شیرین هست بدون اینکه حس نامناسب  بده و سرشار  ، بدون اینکه سنگین باشه. این عطر در شیشه ای مات، معکب مستطیل ساده، با درپوشی آبی  تولید و عرضه شد که روی این عطر هیچ اشاره ای به جنسیت عطر نشده. ۳دوستی سال پس از اینکه لایت بلو رو تموم کرد فهمید عطرش زنانه بود و اصلا از خودش سوال نکرده چنین عطری با چنین رایحه ای و با شیشۀ مستطیل و ساده و ظاهری اسپرت  و مردانه چطور میتونه زنانه باشه، فقط پذیرفتم که اون عطر زنانه بود چون یه ورژن مردونه ش رو تازه کشف کرده بودم! جنسیت در عطر به همین سادگی عمل میکنه. قبولش میکنین! مسئله به این حقیقت میرسه که چیزی به اسم  عطرمردانه یا زنونه توی دنیای عطر نداریم، این تفکیکها فقط بازی مارکتینگ هستن و بقیه ش هم قدرت تلقین و باور شما.

By |۱۳۹۷-۳-۵ ۱۱:۴۱:۱۹ +۰۴:۳۰خرداد ۵ام, ۱۳۹۷|عطریوم|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

عطر و ادکلن