۱ :گروه بويايي cyphre به چه معناست؟

هر يک از گروه هاي عطرها، اسم و نام خود را از اولين نشانه هاي رايحه اي خود مي گيرد. Cyphre  نام فرانسوي جزيره قبرس است، محل تولد ونوس، خداي عشق.

 

 

۲ :آلدهيدها چيستند؟

آلدهيدها در رز و روغن و مرکبات پيدا مي شوند، اما مقدار آن به اندازه اي نيست که بتوان از عصاره آن براي جنبه هاي بازرگاني استفاده کرد. بنابراين امروزه به صورت مصنوعي آنها را مي سازند.

 

 

۳ :عطرهاي هم خانواده چيست؟

عطرها نيز همانند مزه ها، طبقه بندي مي شوند. در هر طبقه اي عطرهاي گوناگوني قرار مي گيرند ولي در نهايت يکي از آنها ارجعيت دارد.
مثلاً woody, true, soft, flora همه طبقه هاي مختلف عطرها هستند و هر کدام از اين گروه ها خصوصيات بويايي گروه هاي خاص خود را دارند. به طور غريزي شما هميشه رايحه يک گروه خاص را دوست داريد و گروه ديگري را نه.

 

 

۴ :منظور از زمان ماندگاري بوي عطر چيست؟

زماني که عطر به بدن مي خورد تا زماني که آخرين نشانه هاي خود را هنوز حفظ کرده است زمان ماندگاري بوي عطر است.

 

 

۵ :وقتي عطاران، از پخش شدن بوي عطر صحبت مي کنند، منظورشان چيست؟

قدرت يک رايحه براي رسيدن به پوست بدن و سپس پخش شدن آن در هوا و رسيدن آن به ديگران يعني پخش شدن بوي عطر. قدرت پخش شدن بوي عطر، نشانه فوق العاده بودن عطر است.

 

 

۶ :تفاوت eau de perfume و  eau de toilette و Eau de cologne چيست؟

غلظت روغن در رايحه عطرها اين تفات را ايجاد مي کند. perfume يا parfum غلظت بين ۱۲% تا ۳۰% و دوام بالايي دارند.
parfum de toilette يا  eau de toilette سبک تر هستند با غلظتي بين ۴ تا ۱۰%
eau de cologen عطر بسيار سبکي را معرفي مي کند ۱ تا ۳% روغن.

 

 

۷ : فرق fragrance , perfume چيست؟

براي اکثر مردم اين دو واژه هم معني هستند و مي توانند آنها را به جاي هم استفاده کنند. اما استفاده آنها در کشورهاي مختلف متفاوت است. در امريکاfragrance    رايج تر است اما در فرانسه، perfume .

 

 

۸ :دليل ناميدن گروهي به نام (Aromatic Fougere) چيست؟

Fougere لغت فرانسوي معادل سرخس است. اما رايحه آن کمي پيچيده است. هيچ سرخسي تا به حال چنين بويي را نداشته است. اين گروه بويايي اسم خود را از رايحه اي مردانه گرفته است که در سال ۸۸۲، Houbigant آن را توليد کرد. fougere family اغلب خانواده جهاني ناميده مي شود زيرا بوي آنها ترکيبي است از رايحه اسطوخودوس و کهربا و کومارين و عصاره تندي از دانه هاي تونکا. هر وقت شک داشتيد که به يک مرد چه عطري را پيشنهاد کني اين عطر بهترين گزينه است.

 

 

۹ :تاريخچه ادکلن چيست؟

در سال ۱۶۸۰، آرايشگري از دهکده اي در شمال ايتاليا، شراب را دوبار تقطير کرد تا الکل ۸۰-۷۵% را به دست آورد و در آن الکل اسطوخودوس، رزماري، ترنج و روغن ليمو را حل کرد.
وي اکسير خودش را آب معجزه آسا ناميد اين اولين ادکلن ساخته شده بود اما ۱۳۰ سال بعد اين نام را به خود اختصاص داد.
در سال ۱۷۰۹، عطر ساز ديگري به نام جوهان ماريا فارينا ماده ديگري را معرفي کرد و اين موفقيت او ديگر عطر سازان را به تقليد از اين محصول وادار کرد. ۱۰۰ سال پس از آن بيش از ۲۰۰۰ نسخه از اين محصول و تقريباً همه آنها با نام فارينا عرضه شد.
در سال ۱۷۹۲ ويليام مولنز، فرنز ماريا را معرفي کرد.
در سال ۱۸۴۵ با نام Roger & Galletsjean عرضه شد و در سال ۱۸۱۰، ادکلن توسط عطرسازان به ثبت رسيد.

 

 

۱۰ : اصطلاح بازسازي رايحه گل ها (living flowers) در عطريات به چه معناست؟

اين تکنيک نسبتاً جديدي است که رايحه گل هاي تازه را دوباره خلق مي کنيم. محققان از ابزارهاي فوق حساس براي تجزيه مولکول هاي رايحه ها استفاده مي کنند. آنها پروفايلي از آن بوي خاص را تهيه مي کنند و با استفاده از اين دانش قادر به قرار دادن بخشي از عطر و بوي واقعي گل و خلق آن در عطر جديد هستند. عطر سازان با مقايسه پروفايل عطر و پروفايل روغن گل مي توانند قسمت هايي از آن روغن را که طي پروسه عصاره گيري از بين رفته است را شناسايي کنند. به اين ترتيب آنها مي توانند رايحه از دست رفته را باز يابند و عطر واقعي گل را به دست آورند.
گل هاي آنتونيو Antonias flowers prescriptives calys and giorglos red اولين رايحه هايي بودند که از اين تکنولوژي استفاده کردند اين روش تا به امروز در توليد عطر اثر داشته است.

 

 

۱۱ :یک عطر خوب چه مدت ماندگاري دارد؟

ماندگاري عطر در هر فردي متفاوت مي باشد و بستگي به نوع پوست فرد دارد. حداکثر ماندگاري يک عطر ۱۸ ساعت مي باشد و يک ادوتويلت به مدت ۳ تا ۴ ساعت مي ماند.

 

 

۱۲ :چگونه آب و هوا بوي عطر ما را تحت تاثير قرار مي دهد؟

گرماي تابستان بوي عطر ما را بيشتر مي کند، ماندگاري آن بيشتر مي شود و اين به دليل اين است که گرما روي رايحه ها تاثير مي گذارد و بايد از رايحه هاي خنک استفاده کنيد. همچنين در زمستان به خاطر نفوذ سرماي هوا و از بين بردن بوي عطر، از رايحه هاي گرم- شرقي- تلخ استفاد کنيد.

 

 

۱۳ :آيا در ارتفاعات هم عطر ماندگاري دارد؟

بله در ارتفاعات بالا هم عطر ماندگاري خودش را دارد.

 

 

۱۴ :چگونه عطري پيدا کنم که حقيقتاً از آن لذت ببرم؟

اين مي تونه مشکل باشه!
پيدا کردن عطر مناسب تقريباً به اندازه ي پيدا کردن مرد مناسب سخت است. به گفته مجله ي Allure شما ممکن است احساس کنيد که هيچ منطقي در انتخابتان نيست چرا که حس بويايي تان عاطفي است، اما رايحه اي که شما از آن لذت مي بريد احتمالاً متعلق به تنها يک يا دو رايحه از چهارده خانواده عطرهاي مختلف است.
مثل بهترين چيزهاي خوب، کمي طول مي کشد تا عطري پيدا کنيد که فقط براي شماست. با درک تفاوت بين خانواده عطرهاي مختلف شروع کنيد، با چرخه هاي عطرها بازي کنيد!

 

 

۱۵ :يک عطر از چند مواد تشکيل دهنده درست شده است؟

يک عطر متشکل از ۱۰۰-۵۰-۱۰ يا شايد بيشتر از ۳۰۰ نوع عنصر مي باشد. امروزه کارخانه هاي عطر ترجيح مي دهند از فرمول کمتر از ۱۰  يا نهايت چندتايي استفاده کنند.

 

 

۱۶ :اوزونيک يا رايحه دريايي چيست؟

رايحه اي با شخصيت تازه و جديد، کاملاً خنک. تصويري از کنار دريا در ذهن بازسايي مي کند.

 

 

۱۷ :عطر به چه معنا است؟

اين کلمه، کاملاً لاتين است که به معناي مايع خوشبو، ذات گل مي باشد. اما عطر داراي ريشه اي اصيل در آيين باستاني روم بوده. در معابد روم از طريق سوزاندن برگ گل ها، تراشه هاي چوب، ادويه جات، ترشي جات، رزين معطر بر روي زغال سنگ جهت اعمال مذهبي و همچنين انتشار عطر و بوي خود از طريق دود به عنوان ارائه به خدايان استفاده مي کردند.

 

 

۱۸ :آيا بوي يک افترشيو بر روي پوست هاي مختلف متفاوت است؟

بله. شيمي بدن هر مرد و نوع پوست افراد کمي متفاوت است. مولکول هاي عطر روغني هستند، بنابراين بر روي پوست هاي چرب بوي عطر طولاني تر مي ماند. براي پوست چرب بايد از عطرهاي سنگين و رايحه هاي شرقي دوري کنيد. بايد از رايحه هاي سبک و خنک از جمله رايحه هاي سبز و مرکبات، گل هاي تازه و خنک، شرقي ها، سرخس ها و چوب ها استفاده کنيد.
مردهايي که پوست خشک دارند نياز بيشتري به رايحه هاي قوي دارند و بايد تنها از رايحه هاي شرقي و تک رايحه استفاده کنند.

 

 

۱۹ :آيا مي توان از ادکلن بعد از اصلاح بر روي صورت خود استفاده کرد؟

خير، هرگز! ادکلن بر روي پوست مردها بعد از اصلاح، يک نوع قاتل پوست است. براي اين که پس از اصلاح تمام منافذ پوست باز است و پوست، ظريف تر و حساس تر است و از آنجايي که ادکلن درصد الکل بالايي دارد باعث التهاب و تاثير مستقيم روي پوست صورت شده. در حالي که افترشيو تسکين دهنده و مرطوب کننده مي باشد.

 

 

۲۰ :چگونه مي توان از تاثير عواملي مانند رژيم غذايي و سيگار کشيدن بر روي پوست آگاهي پيدا کرد؟

تست عطر بر روي مچ دست شما، و هم چنين بر روي کاغذ خشک. ۱۵ دقيقه صبر کنيد تا تفاوت اين دو بو را ملاحظه کنيد.

 

 

۲۱ :آيا اين درست است که آنتي بيوتيک ها بوي عطر ما را تغيير مي دهد؟

بله. اولاً، بسياري از اين آنتي بيوتيک ها با توجه به واکنششان در بدن و روي پوست،  بوي بدن را تغيير مي دهند. ثانياً، باکتري که بر روي پوست شما بوده، به نوبه خود در ترکيب روغن پوست شما دخيل بوده و بوي متفاوتي را توليد مي کند.

 

 

۲۲ :يا غذاهاي تند و تيز بر روي بوي عطر تاثير مي گذارد؟

باز هم جواب مثبت است. بوي عطر شما تغيير نمي کند، بلکه اين بوي پوست شما است که بر اثر ادويه تغيير مي کند. پوست ما يک عضو ترشحي است که غذاهاي تند و روغني از طريق منافذ پوست ترشح مي شود و به اين دليل انوع پوست ها و بوي هاي مختلف به وجود مي آيد.

 

 

۲۳ :آیا رژيم غذايي، در طولاني مدت شدن بوي عطر تاثيري دارد؟

بله، اگر شما در يک نوع رژيم غذايي کم چرب هستيد سطح چربي پوست شما کاسته شده است در نتيجه ماندگاري عطر بر روي پوست شما کم مي شود.

 

 

۲۴ :آيا سيگار بر روي پوست و عطر ما تاثير مي گذارد؟

بله، نيکوتين يک ماده روان گردان است که باعث تغييرات شيميايي در بدن مي شود. و اين باعث مي شود که يک رايحه عطر به مدت طولاني روي پوست بدن بماند.

 

 

۲۵ :آيا اين درست که عطر واکنش متفاوتي بر روي موي بور- موي فر و قرمز دارد؟

تقريباً در موهاي بور درست مي باشد. اغلب اين افراد داراي پوست خشک مي باشد و بدن آنها فاقد روغن مورد نياز براي نگهداري بوي عطر است. در نتيجه رايحه بر روي پوست آنها به سرعت تبخير مي شود.
افرادي که داراي موي تيره مي باشند از آنجايي که پوست بدن آنها چربي و روغن طبيعي خود را دارد عطر داراي رايحه خوبي مي شود.
Red head  موهاي سرخ که به طور کلي داراي پوست ظريف هستند داراي منافذي خوب و درجه حرارت بالاي بدني هستند. پوست اين افراد، بو و رايحه اصلي عطر را بالا مي برند، ولي دماي بالاي بدن باعث محو شدن رايحه گرم مي شود.

 

 

۲۶ :هنگامي که يک شخص بدنش گرم است و تحرک آن زياد است آيا تاثير عطر بيشتر نمي شود؟

بله زماني که بدن گرم است مولکول هاي عطر با سرعت بيشتري جذب پوست مي شوند، در نتيجه عطر بوي قوي تري مي گيرد و ماندگاري آن ۲ برابر مي شود. مواد شيميايي موجود در عرق بدن بر روي تعادل بوي عطر تاثير مي گذارد.

 

 

۲۷ :اگر پوست خشکي داشته باشيم آيا نيازي به مصرف زياد عطر دارم؟

بله. پوست هاي خشک ظرفيت زيادي نسبت به پوست هاي چرب براي حفظ نگهداري مولکول هاي عطر بر روي پوست ندارند، بنابراين اين گونه پوستها نياز بيشتري به استفاده عطر در طي روز دارند.

 

 

۲۸ :چگونه نوع پوست من بر روي عطرم تاثير ميگذارد؟

چربي روي پوست ما تاثير بسياري در ماندگاري عطر بر بدن ما دارد. بنابراين قبل از مصرف عطر روغن برروي بدن خود بزنيد تا ماندگاري بوي عطر بيشتر شود.

 

 

۲۹ :چرا يک بوي عطر بر روي پوست فردي ديگر کاملاً جذاب ولي بر روي پوست ما اينچنين نيست؟

رايحه بدن هر شخص با ديگري متفاوت است و اين بر روي عطر تاثير ميگذارد.
رايحه ها با توجه به رنگ پوست، نوع پوست، رژيم غذايي، مصرف دارو، مقدار استرس، و مهمترين آنها دماي پوست و بدن هر انسان تاثير گذار است و واکنش خود را نشان مي دهد. اين گونه نيست که بگوييم تنها دماي پوست تاثير بسياري در واکنش بوي عطر دارد زيرا بسياري از افراد به دليل شيمي بدنشان غلاف پوستشان گرم تر از ديگران هستند. در نتيجه همه ما يک نوع بوي خاصي را بعد از مصرف عطر توليد مي کنيم.

 

 

۳۰ :چرا بعضي از رايحه ها داراي جذابيتي خاصي از نظر جنسي هستند؟

بيني يک فرد ممکن است حساس ترين ارگان جنسي باشد و ممکن است با دقت کامل پاسخ هاي جنسي را نشان دهد. پژوهشگر آمريکايي مايکل شيلي بر اين باور است که اعتماد به نفس کامل و هواسراني بسيار توسط انتخاب يک عطر درست به وجود مي آيد که اين موضوع سبب مي شود ما بيشتر نسبت به ديگران جذابتر و احساسات جنسي به نظر برسيم.
ژان پل گرنيس مي گويد: در تاريکي شب تنها عطري که يک زن بر تن دارد مي تواند نقش مهمي را ايفا کند.

 

 

۳۱ :از نظر علمي آيا تاثيرات عطر روي روان و احساسات ما ثابت شده است؟

دانشمندان کاملاً نظريه تاثيرات عطر بر روح و روان فرد را تائيد مي کنند و بر اين باور هستند که از نظر روانشناسي بوي عطر و رايحه ها مي توانند روي امواج مغزي و ضربان قلب تاثير بگذارند و رايحه هايي مانند اسطوخودس و بابونه فرد را آرام کند و ترنج و بهارنارنج تحريک پذير مي باشد. تحقيقات نشان مي دهد که ۱۴% سکته هاي مغزي در اثر بوي کباب و سدر در هوا مي باشد.

 

 

۳۲ :آيا عطر مي تواند روي روحيه ما تاثير بگذارد؟

بله. يکي از ويژگي هاي قابل توجهي که رايحه و عطر دارد اين است که فوراً روي احساسات و عواطف ما تاثير مي گذارد. تحقيقات نشان مي دهد يک عطر مي تواند انسان را تحريک و يا آرام کند، و در تشويق روحيه بد و خوب نيز تاثير زيادي دارد. خاطرات را مي تواند به مثبت و يا منفي تبديل کرده و به ما روياهايي شيرين القا کند. عطر ها قدرت بسياري در تاثير گذاري روي روحيه دارند.

 

 

۳۳ :چرا بوي عطري که در فروشگاه تست مي کنيم کاملاً متفاوت تر است از بويي که به خانه مي بريم؟

بوي عطرها به شدت به محيطي که امتحان شده اند بستگي دارند. شما در يک عطر خانه که چندين بوي مختلف در هواي آن پخش شده است و بوي عطر با آنها ترکيب شده يک بوي جديد و متفاوت را استشمام مي کنيد.

 

 

۳۴ :چند بوي عطر را به صورت همزمان مي توانم تشخيص دهيم؟

تست ۳ نوع رايحه  بيشتر باعث ميشود شما گيج شويد.

 

 

۳۵ :چگونه مي توانم حس بوياييم را تقويت کنم؟

با تمرين هاي بويايي مختلف در طي روز، و تغيير بوي عطر خود، و بوهاي مختلف تابستاني و زمستاني، و شب و روز مي توانيد حس بويايي خود را تقويت کنيد. رايحه ها مثل رنگ ها مي مانند و شما مي توانيد هر نوع رايحه را در ذهن خود تصور و حس کنيد.

 

 

۳۶ :چه چيز ديگري امکان دارد در حس بويايي من تاثير بگذارد؟

سينوس ها، عفونت هاي تنفسي و آسيب به سر، همه عامل از دست دادن مدام حس بويايي است و همچنين قرار گرفتن مداوم در مقابل مواد سمي از قبيل آلودگي هوا، مواد شيميايي سيگار و برخي از داروها مي تواند آسيب شديد به سلول هاي حس بويايي وارد کند.

 

 

۳۷ :آيا زماني که کهن سال مي شوم حس بوياييم را از دست مي دهم؟

بله بسياري از زنان و مردان بالاي سن ۵۰ به طور تدريجي توانايي بويايي خود را از دست مي دهند.
براي همين است مسن تر ها به بوهاي تند تمايل بيشتري دارند و بيش از اندازه عطر مي زنند. حتي تحقيقات نشان مي دهد که زنان ديرتر از مردان حس بويايي خود را از دست مي دهند.

 

 

۳۸ :از چه سني حس بويايي ما شروع به کار مي کند؟

از بدو تولد. ۲۰ روز پس از تولد کودک بوي مادر خود را شناخته و نسبت به آن واکنش نشان مي دهد.

 

 

۳۹ :چرا من نمي توانم پس از يک مدت استفاده از يک عطر بوي آن را استشمام کنم؟

با توجه به تعدادي از حواس، پس از تحريک بوي ثابت، در عرض چند دقيقه حس بويايي کلاسيک از بين مي رود. به همين دليل است که شما نمي توانيد بوي خود را متوجه شويد. ممکن است شما به بوي خود عادت کرده ايد و فکر کنيد که بو از بين رفته، در صورتي که اطرافيان شما کاملاً بوي شما را متوجه مي شوند. در اصطلاح رايحه بعد از گذشت زمان شما را اشباع مي کند.

 

 

۴۰ :چگونه مي توان بوهاي مختلف را تشخيص داد؟

بستگي به نوع حس بويايي فردي دارد، که بين ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ است.

 

 

۴۱ :آيا عطرها روي پوست هاي مختلف رايحه هاي گوناگون دارند؟

به علت نوع پوست افراد، عطر روي پوست تغيير بو مي دهد. اين به دليل تاثير نوع هورمون ها ، مواد غذايي و شيميايي، و شيمي بدن است.
مولکول هاي بو از طريق بيني به دو تکه کوچک واقع در پشت پل بيني منتقل مي شود. اين لکه ها از ميليون ها عضو از سنسورهاي بويايي و يا بوي خاص ساخته شده است. تحقيقات نشان مي دهد، هر سلول به عنوان بسياري از هزاران گيرنده مختلف بويايي، براي پاسخ به يک گروه کوچک از بوهاي مختلف مجهز شده است که اين پيغام (پيام) در مورد بو، به سيستم ليمبيک که در بخشي از مغز است بعضي از پاسخ هاي عاطفي را ارسال ميدارد.

 

 

۴۲ :چرا عطر من به طور ناگهاني بخار مي گيرد؟

به احتمال زياد در آن يک قطره آب رفته. البته اگر عطرتان را در حمام نگهداري مي کنيد، شما متوجه قطرات آب در داخل عطرتان خواهيد شد. هر گونه ناخالصي در عطر باعث بخار کردن آن مي شود.

 

 

۴۳ :چگونه مي توانيم بگوييم که عطر فاسد شده است؟

زماني مي توانيم بگوييم که رنگ آن کاملاً تغيير کرده باشد و هنگامي که بوي آن تندتر و ترش شده باشد تقريباً عطر فاسد شده است.

 

 

۴۴ :چه بسته بندي به ما کمک مي کند تا در طولاني مدت از عطرمان نگهداري کنيم؟

مدل هاي اسپري بهتر از بطري هاي بدون والف هستند زيرا سبب مي شود که آلودگي و هواي کمتري وارد عطر شده وعطر آهسته تر تبخير مي شود.

 

 

۴۵ :شيشه ي عطري که باز شده تا چند ماه دوام مي آورد؟

با توجه به نوع عطر از ۶ تا ۱۸ ماه اگر صحيح نگه داري شود.
هنگامي که شيشه ي عطر را باز مي کنيد بايد آن را مورد استفاده قرار دهيد، زيرا با گذشت زمان عطر فاسد مي شود. عطرهايي که از مرکبات ساخته مي شوند کمتر از ۶ ماه و عطرهايي که از گل ها تهيه مي شوند حدود يک سال و نيم دوام مي آورند.

 

 

۴۶ :آيا مي توانم از ۲ رايحه همزمان استفاده کنم؟

ترجيحاً خير، به اين دليل که هر عطري کامل و متعادل ساخته شده است؛ اگر عطري را روي عطر ديگر استفاده کنيد ممکن است رايحه ي جديدي بسازد اما ممکن است بيشتر شبيه بوي عود باشد. البته با مدرنيزه شدن فرهنگ عطر، عطرهايي نيز هستند که به صورت ترکيبي مورد استفاده قرار مي گيرند که هنوز چندان رواج ندارند.

 

 

۴۷ :به غير از پوست ديگر کجا مي توان عطر را اسپري کرد ؟

مي توانيد قبل از اين که موهاي خود را خشک کنيد عطر را خيلي نرم روي موهايتان اسپري کنيد و يا شانه يا برس موي خود را عطرآگين کنيد.
مقداري عطر روي دستمالتان يا روي چوب لباسي خالي اسپري کنيد.
چند قطره از عطرتان را داخل مخزن آب اتو بخار بريزيد تا لباستان معطر گردد، يا لباس زيرتان را در آب معطر بشوييد.

 

 

۴۸ :آيا شما بايد مچ دست خود را به ديگري بماليد تا عطر خشک شود؟

نه، چون شما آن را از بين برده و فقط آن را گسترش مي دهيد

 

 

۴۹ :بهترين راه براي اسپري يک عطر چيست؟

آن را به فاصله ۲۰ سانتيمتر از پوست خود اسپري کنيد. حتي اسپري کردن روي يک منطقه بزرگ از پوست کمک مي کند تا رايحه ي عطر شما بماند تا يک منطقه ي کوچک از پوستتان.

 

 

۵۰ :بايد عطر را اسپري کنم يا آن را روي پوست ماليد؟

هر ۲ روش خوب هستند، اما گاهي شما قطرات ارزشمند عطر را با ماليدن روي پوست هدر مي دهيد اين مشکل را مي توانيد با يک اسپري خوب به حداقل برسانيد و، از هدر رفتن عطر جلوگيري نماييد.

 

 

۵۱ :نقاط نبض من کجاست؟

در داخل مچ دست، در داخل آرنج ، در زير لاله ي گوش نه در پشت گوش، در زير گلو، در پشت زانو، و هر جاي ديگري از بدن که شما احساس ضربان قلب داريد.

 

 

۵۲ :کجا بايد عطر خود را تست کنم؟

جايي از پوست خود را انتخاب کنيد که گرم است و در آن خون جريان دارد. به اين دليل که گرما کمک مي کند تا عطر به خوبي پخش شده و رايحه ي بيشتري از آن نشان داده شود. نقاط نبض روي بدن بهترين نقاط براي نشان دادن بوي عطر است. چون بوي عطر افزايش مي يابد. عطر بايد در نقاط مختلف از بدن امتحان شود اما نه فقط در يک جا.

 

 

۵۳ :آيا با بو کردن شيشه عطريا در عطر باز مي توانم بگويم عطري را دوست دارم ؟

نه، هنگامي که شما عطر شيشه باز را بو مي کنيد، بيني شما عطر تيزي از الکل را استنشاق مي کند رايحه عطر به پوست شما احتياج دارد تا به صورت زنده خود نمايي کند. اين عکس العمل با گرماي پوست شما نشان مي دهد اين بو مختص شما است.

 

 

۵۴ :عطر خود را چگونه تست کنم در صورتي که نخواهم آن را روي پوست خود امتحان کنم؟

آن را روي کاغذ و يا دستمال کاغذي امتحان کنيد اين به خوبي تست کردن روي پوست خود نيست اما بهترين چيز بعد از آن است.

 

 

۵۵ :تا چه حد عطر در نمونه آن (sample) scent strip دقيق است؟

کاملاً دقيق است. شما عطري را که در سايزهاي متفاوت تجربه ميکنيد با يک کيفيت عرضه شده است.

 

 

۵۶ :بهترين راه براي آن که رايحه هاي مختلف را امتحان کنيم چيست؟

اولين عطر را روي يک مچ دست امتحان کرده و چند دقيقه صبر کنيد. دومين عطر را به مچ دست ديگر و سومي را به داخل آرنج اسپري کنيد.
به ياد داشته باشيد، سه عطر هنرمان را مي توان فقط براي بار اول امتحان کرد بيشتر از آن باعث مي شود تا حس بويايي خود را به اشتباه بيندازيد.

 

 

۵۷ :راه مناسب و درست براي امتحان يک عطر چيست؟

چند قطره يا مقداري از آن را به مچ دست يا پشت دست خود اسپري کنيد فقط خود ظرف عطر را بو نکنيد چون زماني بوي عطر را متوجه مي شويد که آن را روي پوست خود امتحان کنيد.
اجازه دهيد تا عطر مقداري روي پوست شما بماند آن گاه است که رايحه به شما جواب لازم را مي دهد.
عطرهاي سبک تر با غلظت کم مثل toilette eau de يا colognes را انتخاب کرده چون آنها زودتر خشک شده و به سرعت پخش مي شوند.

 

 

۵۸ :چگونه عطري به عنوان يک کادو براي يک خانم انتخاب کنم؟

از مطمئن ترين راه ها اين است که بفهميم او چه عطري دوست دارد، نام عطرهاي مورد علاقه ي او چيست. وقتي که شما نام هاي جادويي را داشتيد يک مشاور آگاه قادر خواهد بود به شما کمک کند تا از هم خانواده هاي عطرها، عطر به خصوصي را انتخاب کنيد که او دوست داشته باشد. در صورتي که شما نام عطر مورد علاقه ي او را نمي دانيد از يک مشاور پيشنهاد بخواهيد، مشخصات خانمي که مي خواهيد براي او هديه بگيريد را بگوييد. رنگ مو و سن او (ما همه مي دانيم که زنان در ۲۰ سالگي پر جنب و جوشند و نه در ۷۰). سبک لباس پوشيدن يا شخصيت و فعاليت هاي او را مطرح کنيد. از مشاورتان بخواهيد ۳ عطر به شما پيشنهاد کند فقط ۳ تا نه بيشتر، عطر آنها را روي کاغذ تست کنيد، بو کنيد عجله نکيند، کدام عطر با شما صحبت مي کند؟ سعي نکنيد منطقي باشيد، ريسک کنيد! اجازه بدهيد غريزه تان کارش را انجام بده، در نهايت بيني شما کامل ترين و بهترين گزينه را پيدا خواهد کرد.

 

 

۵۹ :چگونه بايد يک زن، يک عطر مناسب براي يک مرد انتخاب کند؟

عطرهاي مردانه دقيقاً به همان گروه عطرهاي زنانه طبقه بندي شده اند، بنابراين معدود رايحه هايي از همان بوهاي مورد علاقه ي مردانه ي خود را امتحان کنيد.
البته، عطري که براي مرد مورد نظر خود انتخاب کرده ايد بايد با آن رايحه کنار بيايد. اما اگر او اين بو را دوست داشته باشد، شما در مسير صحيحي قرار گرفته ايد.

 

 

۶۰ :چگونه خانواده ي يک عطر به من در انتخاب يک عطر درست کمک مي کند؟

از آنجا که حس بويايي ما بسيار احساسي است ما فرض مي کنيم که رايحه ها گيج کنده هستند. يک سيستم از عطرهاي مختلف بدون هيچ قيافه و يا دليلي.
اين درست نيست. هنگامي که عطري که استفاده مي کنيد را دسته بندي مي کنيد احتمالاً شما متوجه خواهيد شد که آنها در دو يا سه خانواده طبقه بندي شده اند.
هنگامي که متوجه مي شويد خانواده اي از عطرها که به طور مخصوص آن را دوست داريد اين سايت به شما رايحه هاي ديگري که به آن خانواده تعلق دارند را نشان مي دهد.

 

 

۶۱ :هنگامي که آلرژي من به يک عطر گسترش پيدا کرد بايد چه کنم؟

اگر عطر باعث مي شود شما عطسه کنيد، خسخس کنيد و يا احساس سردرد يا تهوع داشته باشيد، يک نفس عميق از هواي تازه بکشيد چند دقيقه نفس عميق بکشيد هوا را از بيني بدميد تا معابر بيني تميز شوند.
اگر پوستتان به خارش مي افتد و قرمز مي شود، محل مورد نظر را با آب سرد چند دقيقه آب بکشيد و به آرامي خشک کنيد. بعضي از اعضاي بدن مانند گردن حساس تر از جاهاي ديگر هستند، بنابراين در صورتي که واکنش شما ضعيف است مي توانيد عطر را در قسمت هايي از بدن که حساسيت کمتري دارند امتحان کنيد. نقاط نبض عبارتند از: زيرگوش و زانو، در خم آرنج، سينه و اطراف مچ دست.
اگر عطر هنوز موجب تحريک پوست شما مي شود اما شما عاشق آن هستيد و هنوز مي خواهيد از آن استفاده کنيد جواب شما اينجاست، عطر را به يک توپ پنبه اي اسپري کنيد و اجازه دهيد خشک شود، سپس آن را داخل لباس خود قرار دهيد.

 

 

۶۲ :چه زماني نبايد از عطر استفاده کنم؟

در مقابل نورخورشيد، عطرها تمايل دارند تا با نور uv عکس العمل نشان دهند که در اين صورت تحريک کننده ي پوست هستند و اغلب منجر به تغيير رنگ پوست مي شوند. با اين حال، برخي از عطرهاي بدون الکل با فرمول خاص وجود دارند که استفاده از آنها در تابستان بدون عوارض است.

 

 

۶۳ :آيا سليقه ي من باعث مي شود تا من مسن تر به نظر برسم؟

احتمالاً هنگامي که شما پيرتر مي شويد و احساساتتان راجع به خودتان تغيير پيدا مي کند، نوع عطري که انتخاب مي کنيد نيز تغيير مي کند.
در دوران نوجوانيتان شما احتمالاً بوي ملايم و سبک را انتخاب مي کنيد، در اواخر نوجواني و اوايل بيست سالگي شما غالباً عطري را انتخاب مي کنيد که با تصورات خود آشنايي داشته باشد.
هنگامي که اعتماد به نفس تان افزايش مي يابد تمايل داريد عطري را انتخاب کنيد که استايل شخصي تان را بيان کند. (بوي اختصاصي خودتان)

 

 

۶۴ :چگونه خانواده ي يک عطر به من در انتخاب يک عطر درست کمک مي کند؟

از آنجا که حس بويايي ما بسيار احساسي است ما فرض مي کنيم که رايحه ها گيج کنده هستند. يک سيستم از عطرهاي مختلف بدون هيچ قيافه و يا دليلي.
اين درست نيست. هنگامي که عطري که استفاده مي کنيد را دسته بندي مي کنيد احتمالاً شما متوجه خواهيد شد که آنها در دو يا سه خانواده طبقه بندي شده اند.
هنگامي که متوجه مي شويد خانواده اي از عطرها که به طور مخصوص آن را دوست داريد اين سايت به شما رايحه هاي ديگري که به آن خانواده تعلق دارند را نشان مي دهد.

 

 

۶۵ :هنگامي که آلرژي من به يک عطر گسترش پيدا کرد بايد چه کنم؟

اگر عطر باعث مي شود شما عطسه کنيد، خسخس کنيد و يا احساس سردرد يا تهوع داشته باشيد، يک نفس عميق از هواي تازه بکشيد چند دقيقه نفس عميق بکشيد هوا را از بيني بدميد تا معابر بيني تميز شوند.
اگر پوستتان به خارش مي افتد و قرمز مي شود، محل مورد نظر را با آب سرد چند دقيقه آب بکشيد و به آرامي خشک کنيد. بعضي از اعضاي بدن مانند گردن حساس تر از جاهاي ديگر هستند، بنابراين در صورتي که واکنش شما ضعيف است مي توانيد عطر را در قسمت هايي از بدن که حساسيت کمتري دارند امتحان کنيد. نقاط نبض عبارتند از: زيرگوش و زانو، در خم آرنج، سينه و اطراف مچ دست.
اگر عطر هنوز موجب تحريک پوست شما مي شود اما شما عاشق آن هستيد و هنوز مي خواهيد از آن استفاده کنيد جواب شما اينجاست، عطر را به يک توپ پنبه اي اسپري کنيد و اجازه دهيد خشک شود، سپس آن را داخل لباس خود قرار دهيد.

 

 

۶۶ :چه زماني نبايد از عطر استفاده کنم؟

در مقابل نورخورشيد، عطرها تمايل دارند تا با نور uv عکس العمل نشان دهند که در اين صورت تحريک کننده ي پوست هستند و اغلب منجر به تغيير رنگ پوست مي شوند. با اين حال، برخي از عطرهاي بدون الکل با فرمول خاص وجود دارند که استفاده از آنها در تابستان بدون عوارض است.

 

 

۶۷ :آيا سليقه ي من باعث مي شود تا من مسن تر به نظر برسم؟

احتمالاً هنگامي که شما پيرتر مي شويد و احساساتتان راجع به خودتان تغيير پيدا مي کند، نوع عطري که انتخاب مي کنيد نيز تغيير مي کند.
در دوران نوجوانيتان شما احتمالاً بوي ملايم و سبک را انتخاب مي کنيد، در اواخر نوجواني و اوايل بيست سالگي شما غالباً عطري را انتخاب مي کنيد که با تصورات خود آشنايي داشته باشد.
هنگامي که اعتماد به نفس تان افزايش مي يابد تمايل داريد عطري را انتخاب کنيد که استايل شخصي تان را بيان کند. (بوي اختصاصي خودتان)

 

 

۶۸ :چرا عطرها ما را به خاطرات و احساسات گذشته باز مي گردانند؟

از آنجا که بوها تحريک کننده ي انجمني از خوشه هايي از حوادث و احساسات مي باشند، ما با استفاده از اين حافظه به کمک بخشي از مغز که در شناسايي عطر و بوي خاص موثر است مي توانيم يک عطر را توصيف کنيم.
نزديکترين چيزي که به نظر مي آيد تا عطري را توصيف کنيم اين است که بوي يک رايحه، مغز ما را به جستجو وا مي دارد، تا در بانک حافظه بگردد براي بازيابي خاطرات قديمي و ارتباطي که داشته ايم تا آن عطر را به ما تعريف کند.
به همين علت است که هنگامي که يک رز را مي بوييد، به طور ناگهاني تصور ذهني از باغ مادربزرگتان برايتان تداعي ميشود يا احساس عطري را داشته باشيد که بوي مادرتان دارد.

 

 

۶۹ :چگونه عطري پيدا کنم که حقيقتاً از آن لذت ببرم؟

اين مي تونه مشکل باشه!
پيدا کردن عطر مناسب تقريباً به اندازه ي پيدا کردن مرد مناسب سخت است. به گفته مجله ي Allure شما ممکن است احساس کنيد که هيچ منطقي در انتخابتان نيست چرا که حس بويايي تان عاطفي است، اما رايحه اي که شما از آن لذت مي بريد احتمالاً متعلق به تنها يک يا دو رايحه از چهارده خانواده عطرهاي مختلف است.
مثل بهترين چيزهاي خوب، کمي طول مي کشد تا عطري پيدا کنيد که فقط براي شماست. با درک تفاوت بين خانواده عطرهاي مختلف شروع کنيد، با چرخه هاي عطرها بازي کنيد!

 

 

۷۰ :آیا عطر دارای جاذبه و کشش جنسی می باشد؟

عطر و بوی خوش مطمئناً باعث می شود که شما احساس جذاب بودن بیشتری داشته باشید. حس اعتماد به نفسی که عطر می تواند به شما بدهد غیر قابل انکار است.
رایحه به طور واضح با تمایلات جنسی ما ارتباط دارد و برخی از کارشناسان معتقدند که هورمون هایی که از غدد ما در کشاله ی ران و زیر بغل ترشح می شوند نقش قدرتمندی در جذب قدرت جنسی دارند.
در واقع همان فرمون هایی که حیوانات نیز هنگام جفت گیری از آن استفاده می کنند.
یک ترکیب شیمیایی جذاب قطعاً کمک می کند تا یک شروع خوبی برای تحریک داشته باشیم.
اما هیچ شواهد علمی در دست نیست تا نشان دهد که عطر یک داروی مقوی غریزه جنسی است.

 

 

۷۱ :چگونه از عطرم نگه داری کنم؟

عطرتان را در مکان سرد و خشک به دور از نور مستقیم آفتا و منبع گرمایی(مثل رادیاتور) نگه داری کنید.
گرما یا سرمای شدید تعادل ظریف روغن را در عطر از بین برده و بوی آن را تغییر می دهد.
هنگامی که شیشه ی عطر باز است از آن استفاده کنید. وقتی در عطر باز است تبخیر می شود و بهترین اسانس ها نیز به تدریج زمان محو می شوند. اگر شما عطری را در تابستان و دیگری را در زمستان ترجیح می دهید، عطری را که استفاده نمی کنید در قسمت مخصوص سبزیجات داخل یخچال نگه داری کنید.

 

 

۷۲ :چگونه عطر من ماندگاری بیشتری داشته باشد؟

راز طولانی مدت ماندن عطر لایه بندی عطر می باشد. ساخت لایه های عطر بر روی پوست با استفاده از اشکال مختلف از همین عطر- صابون معطر- روغن و یا ژل حمام، لوسیون بدن یا کرم، پودر (بدون بو)
با این کار ماندگاری هر یک از عطرهای مورد علاقه ی خود را به چهار برابر عطرهای دیگر می رسانید.
لایه بندی یا fragrance dressing  نیز راه هوشمندانه ای است برای استفاده یک عطر در طول روز که بیش از حد آن را قدرتمند می کند. منظور از لایه بندی، تعداد اسپری عطر روی یک نقطه از بدن در ۲ یا چند مرحله می باشد.