عطر باران

 

در میان عطر  و ادکلن های موجود  در بازار خیلی ها به دنبال بوهای خاص میگردند تا علاوه بر لذت آن عطر خاص حس طبیعت همراه کنند رد میان این رایحه ها بوی خاصی است که بوی خاک  یا بوی باران و تداعی گر ابتدای شروع یه بارش بر روی خاک است.

 ولی بوی مشهور باران که  بین بیشتر افراد به اسم رایحه ای محبوب از بوی خاک شناخته میشه، در ترکیب عطر و ادکلن ، در واقع  بوی خاک نیست، بوی آب ریخته به  روی خاک هم نیست. نام این ماده پتریکور  هست.

پتریکور یا این رایحۀ خاک مانند و خاکی که هنگام  باران  روی خاک خشک به مشام میرسه ، واژه یونانی است  که جمع دو واژۀ پترا Petra به معنی سنگ، و ایکور Ichor میباشد  که در اسطوره شناسی یونان نام مایعی بوده که در رگ خدایان و رویین تنان وجود  داشته. این نام در سال ۱۹۶۴ برای تئوری بیولوژیکی عنوان شد که در آن به پیدایش و چگونگی شکل گیری این عطر  حین بارندگی اشاره شده است . روغن بدست آمده  نوع خاصی از گیاهان که در خاک رس بستر، برای نگهداری از بذرهاشون ذخیره شده، در  زمان بارندگی به همراه ژئوسمین (ماده ای حاصل فعالیت های اکتینوباکتر در خاک که به هنگام بارندگی کشته میشن) رایحه  خاک مانند و خنک و مات ایجاد  میکند. مثلا  درهنگام بارندگی صاعقه نیز رخ بده بوی اوزون هم در این ترکیب بویایی پدیدار میشود. در ساخت  عطر این رایحه را در لابراتوار همراه با  نتهای سنتتیک اوزون و ژئوسمین میسازن ولی معروف ترین عصاره  طبیعی که در ساخت  عطر با بوی خاک مانند نقش داره  عطر گل بنفشه و ترکیب چند نت خس خس (وتیور) میباشد.

عطر و ادکلن هایی که بوی خاکی دارند شامل گروه عطر های خاص میشوند و درصد بسیار پایینی از گروه عطر و ادکلن های امروزی را تشکیل میدهند.