صفحه نخست » عطر خالص (ابسولوت)

عطر خالص (ابسولوت)

عطر خالص (ابسولوت)

 

روشهای ساخت عطر و ادکلن  ونوع مواد بکار رفته در آن تعیین کننده کیفیت عطر میباشد  در گذشته در ساخت عطرها  و عصاره  داروهای گیاهی از دقت و روشهای مشابه استفاده میشد. امروزه، به دلایل عملی وهزینۀ بالای این قبیل روشها و استفاده از مواد اولیه  طبیعی فقط به ’’ عطر سازی فاخر‘‘ محدود گردیده است. از مواد طبیعی در برخی از عطرهایی که در دهه های اول قرن حاضر خلق شدند استفاده شد.

ابداع تکنیک جدیدی به نام ’’ عطر گیری روغنی ‘‘در اواخر قرن هجدهم، طلیعه ای دراستخراج عطر گلها به شمار می آید. در این روش، گلها به صورت مستقیم ، روی لایه ای از چربی حیوانی یا در مجاورت بسیار نزدیک آن قرار میگرفتند. چربی، عصاره گل را جذب می نمود . سپس چربی با الکل شسته میگردید. بعد از این، با تقطیر الکل به دست آمده از شستن چربی ها ، اسانس گلها از آن جدا میشد. با این عمل، محصولی غلیط که به ’’اسانس خالص ‘‘(ابسولوت) معروف است تولید میگردید. برخی آن را ابسولوت پماد یا ابسولوت پوست می نامیدند. ولی به دلیل هزینۀ بالای نیروی کار، روش ’’عطر گیری روغنی‘‘، تقریباً به صورت کامل محو گردیده و به ندرت، آن هم فقط برای عطر گیری  برخی ازگلها مانند ’’گل مریم‘‘ استفاده میشود. و بجای آن ، امروزه هزاران ماده شیمیایی خوشبو، در دسترس عطر سازان قرار دارد.  بسیاری از این ها مثل وانیلین، رز اُکساید و دمسکونز اولین بار، در طبیعت کشف و متعاقباً به صورت مصنوعی ساخته شد وبرخی دیگر ثمره تخیل شیمیدان بوده و هیچگاه در طبیعت وجود نداشته اند. البته برای عطر سازان ، تمامی این مواد ارزش یکسانی ندارند و موادی که زیاد در ساخت عطر و ادکلن استفاده میشوند صدها ماده از بین هزاران هستند. ضابطۀ مبهم تشخیص مواد اولیۀ طبیعی از صنعتی و خط ممیزه بین مواد طبیعی و مصنوعی، خیلی واضح نیست و اساس این تمایز، خود سوال برانگیز است. چرا که این پیشفرض وجود دارد که هیچ تغییر شیمیایی در طول فرآیندهایی از قبیل تقطیر با بخار آب و عصاره گیری رخ نمیدهد. بسته به سرچشمۀ ماده، می بایست آن را طبیعی (از پالماروزا) یا مصنوعی (از پینن) نامید. طبیعی یا مصنوعی بودنِ این ماده را فقط با آنالیزهای بسیار سخت میتوان تشخیص داد. بسیاری از محصولات طبیعی مانند لادن، ’’چوب سدر ‘‘ و ’’مریم گلی ‘‘به صورتی به اجزا خود تقسیم میشوند، تا مشتقّات بسیار پیچیده ای که برای ساخت عطر و ادکلن  به عنوان مواد طبیعی عمل میکنند را تولید نمایند. این مواد را میتوان به مواد منفرد خالص تصفیه نمود. وضعیت این مواد به عنوان طبیعی یا مصنوعی، به اینکه آیا در مواد اولیه به همان شکل موجود هستند یا نه؟ بستگی دارد.

خیلی اوقات، تولیدکنندگان عطر و ادکلن ، مواداولیۀ طبیعی را با افزودن مواد مصنوعی ’’تقلیل کیفیت داده‘‘یا دگرگون مینمایند. این عمل (افزودن مواد مصنوعی) به منظورکاهش قیمت تولید انجام میشود.در تولیدات دیگرنیز  استاندارد سازی کیفی، ثابت نمودن کیفیت متفاوت محصولات کشاورزی (معمولاً توضیحاتی مبنی بر اضافه شدن مواد مصنوعی بر روی بسته بندی محصولات طبیعی نیز ارائه میگردد.) و یا صرفاً برای کاهش هزینه انجام میگردد. هرچند این محصولات، متأسفانه اغلب به اسم خالص فروخته میشوند، اما در بیشتر موارد چیزی بیشتر از یک ترکیب شیمیایی نیستند. بنابراین امروزه انتخاب عطر مناسب صرفا به برند خاص یا بوی اولیه خلاصه نشده بلکه مقدار خلوص پرفیوم و مواد اولیه طبیعی در ساخت عطر و ادکلن  نیز اهمیت بسیار در لذت بردن از آن عطر را دارد.

جهت خرید انوع عطر وادکلن اورجینال به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

https://www.atrume.com

آدرس فروشگاه : تهران – میدان ولیعصر (عج)

مرکز خرید کیش واحد ۲۴ فروشگاه عطریوم

تلفن : ۸۸۹۰۵۲۶۵

خرید و پیگیری و مشاوره

تلفن : ۴۴۰۴۱۵۳١

٠٩٣٠٢٨۶۶٩٣٣

By |۱۳۹۶-۱-۱۶ ۰۴:۱۷:۳۱ +۰۴:۳۰فروردین ۸ام, ۱۳۹۶|دسته‌بندی نشده|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

عطر و ادکلن