صفحه نخست » عطر های چرمی

عطر های چرمی

 

عطر های چرمی

 منشا گروه بویایی عطر های چرمی به قرون پیشین برمیگرده  استفاده از مواد خوشبو  جهت  دفع بوی ناخوشایند پوست که برای دباغی  از مواد طبیعی مانند ادرار یا پهن حیوانات استفاده میشده. چرم  کالایی با  قدمتی دیرین در  تاریخ عطر داره. استفاده از مواد معطر در  محصولات چرمی موضوع  رایج بین طبقۀ بالا جوامع پیش از صنعتی شدن  در قرن شانزده در  اروپا محسوب میشه  و دستکش های چرمی  دارای بیشترین مشتریهای  مواد معطر بودند که از این  راه دستها بوی ناخوشایند چرم را به خود نمیگرفتن. روش معمول این کار، ازآنجا که چرم مثل لباس محصول پروسۀ خوشبو شدن بوده، به صورت خیساندن چرم در حجمی از مادۀ معطر، یا خیساندن محصول چرمی آماده در عطر بوده. بعدها برای دستیابی به عمق و غنای بیشتر در برخی ترکیبات، چرم نه تنها برای خوشبو شدن دربطری عطر خیس میخورده، بلکه  در واقع رایحه  چرم  به ترکیب عطرها بُعدی مخصوص میداده که چندی بعد سرآغاز  خلاقیت های فراوانی شد. وجود چرم در صنعت عطرسازی مسیر جدیدی رو رقم زد و عطرسازهای اروپایی خیلی زود در رقابت  قرار گرفتند تا از دنیای مُد عطر که خواهان زیادی داشت بیشترین استفاده رو بکنند. در آن دوران هر  درباری عطارهای  مخصوص خودش را داشت و هر عطرسازی فرمول مختص به خود را می ساخت به این ترتیب دسته هایی از عطرهای چرمی بنابر نوعش معروف شدن  از قبیل چرم اسپانیایی، چرم انگلیسی و چرم روسی و دسته   دیگر بنا بر  مُد جامعه از رده خارج شدن. بین انواع آن چرم روسی طرفداران بیشتری داره و خیلی از عطرهای معروف چرمی براساس این فرمولاسیون ساخته شدن. مثلا عطرهایی با نام “Lotus Oud” از برندهای Creed، Chanel، Lotus، و L.T. Piver از پرطرفدارترین این دسته هستند. در آغاز قرن بیستم و همزمان با جنبش های فکری مدرنیته و ترقی خواهانه برای بازتعریف نقش حساس زنان در جامعه و رهایی آنها از چنگ باورهای دینی متحجّرانۀ قرون پیش، عطر Cuir de Russie از شرکت شنل ، نماد قدرت زنان  و رهایی اندیشه و برابری زن و مرد شد که ایدۀ ساخت این عطر رایحۀ زنیکه سیگار میکشید بود – چنانچه تا قبل از ان سیگار کشیدن زنان در خیابان امری نکوهیده بود و گاهی  با برخورد  قانونی روبرو بود.

 صنعتی شدن  مواد  شیمیایی و گسترش علم شیمی در  زمینه تولید چرم ،تولید افزایش و بوی چرم نیز متفاوت و ملایم  شد اما به دلیل سمی بودن مواد دباغی جدید استفاده از چرم در ساخت عطر به صورت طبیعی ممنوع اعلام شد. بنابراین امروزه با بهره گیری از صنعت عطرسازی سنتتیک اکوردها و فرمول های شیمیایی متنوعی در لابراتوارها میراث این گروه بویایی را تداوم داده. همچنین به دلیل انعطاف زیاد  و دنیای بیکران شیمی، نتهای بسیار متنوع و فراوانی برای گروه چرمی ساخته  میشوند که شامل تنوع  زیادی  ازچرم و جیر میباشند.

نتهای چرمی سنتتیک  با بیشتر  ترکیبات  همخوانی دارند و به غنای ترکیب کمک میکنن.  چه گُلی، چه چوبی، حیوانی، سبز، پودری، مرکباتی، میوه ای یا هر گونهای از  ترکیبات  دیگر.

ولی  با وجود قدمت  این ماده در دنیای ساخت  عطر و با وجود انعطاف پذیری چرم در ترکیبات معطر، این دسته شامل هیچ زیرمجموعه ای نیست و تمام عطرهای  این گروه  بویایی به شاید  ناعادلانه در یک گروه قرار گرفتند: چرم. گروه بویایی چرمی  گاهی بگونه ای نادرست  از زیر گروه شیپغ محسوب میشه  خودش بخش وسیعی از عطرها را تشکیل میدهد که میتواند گرایش به فوژه ها، شیپغ ها و شرقی ها داشته باشن.

 

از میان عطرهایی که برای گروه بویایی چرمی وجود دارد این عطر ها  نمونه های خوبی برای معرفی هستند: Lotus Oud , Bvlgari Man In Black، Amouage Memoir Man، Carner Barcelona Cuirs، Atelier Cologne Gold Leather، Valentino Uomo، Dior Homme Parfum، Tom Ford Tuscan Leather، Van Cleef & Arpels Pour Homme، وDavidoffLeather Blend.

By |۱۳۹۷-۴-۱۶ ۰۲:۲۶:۵۱ +۰۴:۳۰تیر ۱۶ام, ۱۳۹۷|دسته‌بندی نشده|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment