مراقبت از عطرهای تازه
ابتدا اجازه دهید با ذکر این توضیح که عطر، مثل شراب خوب، زمانی میبرد تا خوب و جاافتاده شود. اما این فرایند فقط   در طول فرایند تولید ایجاد  میشود. رایحه ابتدایی، نوتهایی که معمولا اندکی پس از پاف کردن عطر به مشام می رسند، بیشتر به علت فرار بودن آنها، سریعتر از بین رفته  یا تغییر می کنند. به این ترتیب، یک عطر و ادکلن  پس از چند سال ممکن است  کاملا همان بوی قبلی خود را نداشته باشد، زیرا بعضی از مواد تشکیل دهنده ی آن ممکن است تبخیرشده  یا تغییر کند.
بسیاری از  افراد ممکن است به این تغییر اندک رایحه عطرشان حساسیتی نداشته باشند، بخصوص در شرایطی که رایحه میانی و پایه هنوز قابل تشخیص و دارای رایحه ای  راضی کننده و دلپذیرهستند. با این حال، برخی مواقع بوی عطر مانند بوی کاه یا علف خشک، آهن زنگ زده یا برخی دیگر از بوهای  اکسیده ناخوشایند است و احتمالا هیچ شخصی  را راضی نخواهد کرد.  اما چکیده  مطلب ،این  که اگر شما از عطر و ادکلن و  رایحه ی آن  لذت نمی برید، زمان آن فرا رسیده که به فکر یک عطر جدید برای خود باشید. حتی این مطلب هم زمانی وجود دارد که عطری بعد از   دو یا سه سال بعد از خرید از یک فروشگاه، به پوست شما مینشیند!. و حتی شیشه های عطری که بعد از گذشت ده  سال که در کمد و یا در صندوق خانه ای نگهداری شده هنوز هم بوی خوبی دارند و این بدلیل تفاوت کیفیت محصولات میباشد. 

 اما حالا عطر و ادکلن محبوب خود را  چگونه  نگهداری کنیم تا زمان بیشتری بتوانیم از آن استفاده کنیم؟ تسریع کننده هایی همچون  گرما  نور و اکسیژن موجود در هوا میتواند همچون یک کاتالیزور برای یک واکنش شیمیایی کار برد داشته و باعث تغییر هر چند اندک در ساختار شیمیایی عطرشده ودگرگونی در رایحه  ایجاد نماید.

 پس گرما، نور و هوا دشمنان عطر بوده ، بنابراین پیشنهاد  می کنیم شیشه هایی با دربهای استاندارد  را انتخاب کنید . عطر و ادکلن  را در  محیط خنک نگه دارید  و آن را از نور مستقیم  دور نگه دارید  بنابراین حمام ، جایی که به طور مرتب گرم و پربخار هستند مکان مناسبی برای نگهداری عطر نیست. عطرخود  را از  بخاری و وسایل گرمایشی و از گذاشتن درداشبورد خودروی خود که بسیاری مواقع گرم است قرار ندهید.