نحوه تشخیص عطر اورجینال (اصل) از عطر فیک (تقلبی) :

یکی از مشکلاتی که متاسفانه اغلب ما در ایران برای خرید عطر باهاش مواجه هستیم عطرهای تقلبی است. عطرهایی که به اسم اصل، با قیمتهای متفاوت و ظاهری کاملاً پر جلا و در فروشگاه هایی در ظاهر بسیار موجه فروخته می شوند.

اولین مرحله :

این مرحله مربوط به سلوفان (لايه پلاستيکى شفاف با بنيان سلولزى ) عطر می باشد در عطرهای فیک سلوفان کدر و ضخیمتر است و معمولا با جعبه فیت نیست.

دومین مرحله :

دومین مورد فونت یا نوع قلم تایپی به کار رفته روی جعبه و شیشه عطر است. گاهی هیچ تغییری در مدل شیشه، رنگ بندی و طراحی ایجاد نمی شود، بلکه تغییرات روی فونت به کار رفته روی نام عطر و یا مارک آن اعمال می شود. نوشته روی عطر باریک تر یا ضخیم تر می شود، پهن تر و کوتاه نوشته می شود، در نمونه اصل نوع اين چاپ ها بسيار منظم، ظریفتر و پر رنگ و بدون هر گونه بی نظمی است . لازمه نمونه اصل رو از نزدیک دیده باشید.

سومین مرحله :

سومین راه تشخيص عطرهاي اصلی از تقلبی شكل شيشه اونهاست كه براي تشخيص اصلی از تقلبی است که بايد به نكات زير در شيشه عطر توجه كرد.

يكي از بارزترين تفاوت به شكلی كه شيشه عطرهای تقلبی دارای شفافيت كمتر است و اگر شيشه عطر رو در نور لامپ ببينيد كدری در آن احساس می كنيد كه هم ناشی از شيشه عطر و هم خود ماده معطر آن می باشد و در مدل فیک شیشه عطر به خاطر نامرغوب بودن در قسمتهایی که دارای انحنا است مواج و رده رده هستند.

چهارمین مرحله :

تفاوت ديگر عطرهای اصلی با تقلبی در درب شيشه عطر می باشد كه در ادكلن های اصلی در شيشه فوق العاده دقيق و با ظرافت خاصی تزريق شده است و مخصوصاً در درون درب آن نيز اين ظرافت ديده ميشود و گاه داراي يك لعاب براق می باشد.

پنجمین مرحله :

این مرحله از واضح ترین تفاوتهاست که مربوط به رنگ جعبه، رنگ شیشه و همچنین مایع درون شیشه است که همیشه در نمونه اصل و فیک دارای اختلاف رنگ می باشد که البته، لازمه نمونه اصل رو از نزدیک دیده باشید.

اینها راهنمایی هایی بود که تا حدود بسیار زیادی به شما کمک می کند که بتوانید عطر اصل رو از بدل تشخیص بدهید. تشخیص اصل از تقلبی، کاری کاملاً عملی و تجربی است و نیاز به مهارت و دیدن انواع و اقسام عطرهای اصل و بدل دارد و دقت بالا، اما بدانید فرمول مشخصی برای تشخیص این موضوع وجود ندارد. در پست بعدی بیشتر به این موضوع می پردازیم.