قبل از اینکه به این مطلب بپردازیم می خوام راجع به دو مقوله ای که به غلط جا افتاده صحبت کنم

عده ای بر این باورند که عطر باید دوام و ماندگاری بالایی داشته باشه و یک روز یا بیشتر روی پوست بمونه درغیر این صورت تقلبیه !!!

این فرضیه کاملا اشتباهه چرا که با دوام ترین نوع عطرها Eau the Perfume هستند که به طور میانگین ماندگاریه موثری بین 5 تا 6 ساعت دارند البته موارد اسنثنایی از عطرها هم به ندرت وجود دارن که بیش از این زمان دوام میارن و همینطور مواردی از قبیل نوع پوست، شیمی بدن، آب و هوای مختلف و … در ماندگاریه عطر تاثیر گذار هستند که در پست “ماندگاری یا عدم ماندگاری” به طور کامل توضیح داده شد.

هر ساله بیانیه هایی برای تمام کمپانی های تولید کننده صادر می شه مبنی بر حذف بعضی مواد مضر که در عطرها به کار برده می شن و همین امر گاهی باعث می شه ماده ای که دوام عطر رو زیاد می کرده اما در حال حاضر مضر هست به دلیل سلامتی مصرف کننده از لیست حذف بشه و ماندگاری پایین بیاد و یا فرهنگ استفاده از تعدد استفاده عطر در طول روز که باز دلیلی برای ماندگاریه کمتر عطر هستش.

نکته دوم هم در رابطه با این باور هست که فقط عطرهای لیبل دار اصل هستن
لیبل فقط و فقط نشان دهنده این امر هست که این کالاها از مرزهای مجاز و با اخذ گمرکی وارد کشور شده اند که به علت همین هم قیمت عطرهای لیبل دار در بیشتر مواقع گرانتر از عطرهای بدون لیبل است.

بسیاری از عطرهای موجود در بازار مانند کالاهای دیگه به صورت قاچاق یا به وسیله مسافران وارد ایران می شود که بسیار موجه و مورد اطمینان هم هستند.

يكي از مهم ترين و دشوار ترين راه هاي تشخيص عطرهاي اصلي از تقلبي رايحه اونهاست.

برخلاف تصور و در عین شباهت سطحی عطرهای تقلبی نسبت به نمونه اصلشان تفاوتهای فاحشی دارند اولین تفاوت خطی شدن رایحه در عطرهای تقلبی هستش به این ترتیب که برخی از نتهای بویایی اولیه و ثانویه از میان می روند و فقط رایحه غالب عطر در نظر گرفته می شود خود این امر تا حد زیادی از کیفیت رایحه می کاهد.

نکته دیگر استفاده از فیکساتیو و ترکیبات نامرغوبی است که باعث میشه رایحه عطر به مرور زمان دستخوش تغییر بشه و بعد از گذشت زمان تا حدی تغییر میکنه ، عطرهای مشابه نیز از این قاعده مستثنی نیستند !!

متاسفانه این روزها در گوشه و کنار پیاده روها شاهد فروش عطرهایی تقلبی هستیم که با عنوان اصل و بدون جعبه با قیمتهای پایین به فروش می رسند ویا مراکزی که همین عطرهای فیک رو به نام تستر به مشتریان خود میفروشند بدون در نظر گرفتن عارضه های پوستی، تنفسی و … که ممکن است در طولانی مدت گریبانگیر خریداران این محصولات شود !!

در پست قبلی در این رابطه چند نمونه از تفاوتهای ظاهریه عطر اصل و فیک رو بررسی کردیم در اینجا از خصوصیات رایحه این دو نمونه بیشتر صحبت می کنیم