صفحه نخست » نگاهی دیگر به عطر و ادکلن های اصل

نگاهی دیگر به عطر و ادکلن های اصل

نگاهی دیگر به عطر و ادکلن های اصل

 

امروزه تعداد کمی از عطرهایی که به بازار عرضه میشوند، کاملاً اصیل هستند و عطرهای جدید، از آثارِ موفّقِ ما قبلِ خود مشتق شده اند.اما اصالت در عطر ها به چی معناست؟ در اینجا به بررسی مختصری از ریشه و اصالت عطر و ادکلن های فاخر امروزی می پردازیم .

مواد اولیۀ عطر

مواداولیۀ عطر، با توجه به منشأشان ، به دو دستۀ طبیعی و صنعتی تقسیم میگردند. هرچند این تقسیم بندی مثل آنچه ابتدا به نظر میرسد، شفاف نیست، اما نقطۀ شروع مناسبی برای برّرسی به شمار میرود.

مواد اولیۀ طبیعی

به موادی که از طریق تکنیکهای جداسازی  فیزیکی، از قبیل تقطیر و عصاره گیری  و ازمنابع طبیعی به دست می آیند، مواد اولیۀ طبیعی گفته میشود. محصولات طبیعی، قرنها است، که به عنوان مواد اولیۀ عطّاری استفاده میشوند. تمام قسمتهای گیاه، اعم از گل  ، میوه  ، تُخم ،برگ  ، چوب  ، ریشه  و صمغهایی  که از گیاهان تراوش میشود، همگی منابع مواد اولیۀ عطر ها به شمار می آیند. از ابتدای تمدن، غده های  خوشبوی حیواناتی از قبیل’’آهوی ختن‘‘به عنوان عطر استفاده گردیده اند.

در تمدنهای مصر و یونان باستان، مواد گیاهی خوشبو در روغنهای مرهم مانند خیسانده شده و برای نرم و خوشبو نمودن پوست یا برای معطّر کردن نوشیدنی ها استفاده میگردید. در قرون وسطی، دانشمندان ایرانی، تکنیک تقطیر با استفاده از بخار آب که از آن ، ’’عصاره عطر‘‘ غلیظی  به دست می آمد را توسعه دادند. این عطر خالص ، از طریق گذر دادن بخار آب، از میان مواد گیاهی نمدار و سپس سرد نمودن بخار و جمع آوری مایع حاصله انجام میپذیرفت. این روغنها،اصالتاً به عنوان دارو و در عطّاری نیز استفاده میشدند. تا سال ۱۸۰۰ میلادی، تمایز روشنی بین عطّاری و داروسازی وجود نداشت. در قرون گذشته ،هدف اصلی عطرها، دفع و درمان  برخی بیماریها به شمار می آمد. امروزه عرق گیری  با استفاده از بخار آب، هنوز یکی از مهمترین روشهای تولید مواد طبیعی عطر سازی به شمارمیرود. برخی اسانسهای روغنی از قبیل آنهایی که در پوست مرکّبات وجود دارند، اغلب اوقات با فشردن  مستقیم پوست این نوع میوهها به دست می آیند در قرن هجدهم، الکل غلیظ  که از تقطیر الکل تخمیری  به دست  می آمد تولید گردید . این موضوع امکان تهیۀ عطر هایی   که با خیساندن مواد جانوری و گیاهی در این نوع الکلها به دست می آمد را فراهم نمود. این وقایع مهمترین اتفاقات قرن نوزدهم در ساخت عطر به شمار می رود.

موفقیت عطرِ اصیل، پس از مدت کوتاهی، الهام بخشِ عطرهای نزدیک به عطر اصلی می گردد. فقط برخی از عطرهای جدید، ممکن است به اندازه عطر اصیل، دارای  مواد اولیه طبیعی  باشند. در حالی که بیشتر عطرها ی شبیه سازی شده ، برای بازارهایی در نظر گرفته میشوند که خواستار قیمت پایین تری هستند . بنابراین مصرف کننده عطر و ادکلن با آگاهی از مواد تشکیل دهنده عطر و ادکلن میتواند  ، عطر اصیل را در برخی ادکلن های امروزی نیز انتخاب  و استفاده کند.در مقابل عطر های تقلبی که از نوع اصل آن شبیه سازی شده  علاوه برضرر استشمام مواد صنعتی ، شادابی را پس ازبوئیدن  برای اطرافیان ایجاد نمیکند . همچنین  برای جلوگیری از خسته شدن حس بویایی، پس از استفاده از عطر ناخالص می بایست مابین استشمام ، فرجه ای برای استراحت شامۀ مخاطی در نظر گرفت که حس بویایی ترمیم گردد.

 

جهت خرید انواع عطر و ادکلن اورجینال به فروشگاه اینترنتی عطریوم مراجعه فرمایید:

https://www.atrume.com

آدرس فروشگاه : تهران – میدان ولیعصر (عج)

مرکز خرید کیش واحد ۲۴ فروشگاه عطریوم

تلفن : ۸۸۹۰۵۲۶۵

خرید و پیگیری و مشاوره

تلفن : ۴۴۰۴۱۵۳١

٠٩٣٠٢٨۶۶٩٣٣

By |۱۳۹۶-۱-۱۶ ۰۴:۳۲:۵۶ +۰۴:۳۰اسفند ۱۸ام, ۱۳۹۵|دسته‌بندی نشده|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

عطر و ادکلن