صفحه نخست » چرا برخی عطر و ادکلن ها ماندگاری  سابق  را ندارند ؟

چرا برخی عطر و ادکلن ها ماندگاری  سابق  را ندارند ؟

چرا برخی عطر و ادکلن ها ماندگاری  سابق  را ندارند ؟

 

شاید این سوا لی است  که در ذهن بیشتر مصرف کنندگان عطر و ادکلن وجود دارد ویا  حداقل یکبار به آن فکر نموده اند.

گاهی شما عطری می خرید که قبلا هم از آن استفاده کرده اید، اما متوجه می شوید که آن عطر رایحه  و ماندگاری  قبل خود را ندارد. وقوع این امر برای اشخاص مسنتر بیشتر امکان پذیر است ، چرا که عطرهای بسیار قدیمیتر و کلاسیک دیگر ماندگاری و رایحه ی سابق را ندارند. اما اگر شما از آن مصرف کنندگانی هستید که در سالهای اخیر شروع به خرید عطر و ادکلن کرده اید و یا عطری را به طور مداوم استفاده نمیکنید احتمالا متوجه  تغییر در رایحه و ماندگاری عطرها نمیشوید.

در اینجا سعی شده است به این سوال  پاسخ داده شود .

عوامل بسیاری برای تغییر فرمول عطر و ادکلن ها وجود دارد. برای مثال برخی از برندها ترکیبات ارزانتری را در تولیدات عطر و ادکلن های خود استفاده می کنند تا قیمت فروش پایه پایین تر و خریداران بیشتری را جذب کنند. گاهی برخی از مواد اولیه جایگزین می شوند به طور مثلا به جای چوب صندل استرالیایی که دیگر استفاده نمیشود، چوب صندل هندی استفاده میشود. به این ترتیب  نتیجه کار کاملا متفاوت است و ترکیب عطری تا حدی تغییر کرده و دیگر رایحه ی سابق را ندارد.

گاهی برخی از مواد تشکیل دهنده اولیه ، مانند بعضی از گل ها و چوب های خاص ، کمیاب میشوند. همچنین در مورد ترکیبات اولیه  به دست آمده از حیوانات ، قوانین فراوان به صورت جمعی ( مانند اتحادیه اروپا) و یا بین المللی ، باعث شده است که استفاده از آنها محدود و حتی ممنوع شود. برای مثال در سال ۲۰۰۴ اتحادیه اروپا استفاده از هرگونه محصولات اولیه حیوانی مانند مشک را ممنوع کردند.

در موارد دیگر ، برخی از مواد اولیه موتشکیل دهنده عطر ها مورد تایید پزشکان نیست و طراحان عطر مجبور به تغییر فرمول عطریات میشوند. اما مهمترین مطلب که باید در نظر داشت این نکته است که محصولات اولیه شیمیایی جیگزین مواد کاملا طبیعی شده ، ودر سالهای اخیر، رایحه های بسیار شبیه ولی کاملا متفاوت دارند.

برای مثال رایحه ی گل یاسمن در کشور فرانسه در سال ۲۰۱۰ با همان رایحه در سال ۲۰۱۱ متفاوت است.

پس بنابراین میتوان به این نتیجه  رسید که مقداری تفاوت در رایحه و ماندگاری یک عطر در تولیدات سال های مختلف بدیهی و اجتناب ناپذیر است.

یاد آوری این نکته نیز در پایان ضروری است که اصولا ماندگاری یک عطر امری کاملا نسبی است و به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله:

  • فصل و دمای محیط
  • سیستم تعریق و متابولیسم بدن 
  • سبک رایحه عطر ( گرم یا خنک)
  • جنس پوست شما (چرب یا خشک)

با انتخاب رایحه  مناسب و با در نظر گرفتن موارد بالا میتوانید از خرید عطر خود راضی بوده  و از آن لذت ببرید.

By |۱۳۹۶-۱۰-۹ ۱۵:۴۱:۴۰ +۰۳:۳۰دی ۹ام, ۱۳۹۶|عطریوم|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment

عطر و ادکلن